Наблюдава се увеличаване на иранската активност в Афганистан, което представлява риск за американските и коалиционните войски там, коментира висш американски военен, докато заплахата от Техеран продължава да расте в Близкия изток, съобщава АП.
Генерал Франк Макензи, главнокомандващ на САЩ за Близкия изток, направи необявено посещение в Афганистан тази седмица. Той обясни пред репортери, пътуващи с него, че наблюдава "тревожна тенденция" на иранска злонамерена намеса.
"Иран винаги се е бъркал малко в Афганистан, но те виждат може би възможност да се занимаят с нас и коалицията тук чрез своите пълномощници. И така, ние сме много загрижени за това", допълва той.
Предупрежденията на Макензи са само седмици след като Иран изстреля ракети по две бази в Ирак, където са разположени американски сили. Никой не бе убит, но няколко десетки американски войници получиха мозъчни травми. Ударът бе отмъщение за американски дрон в Ирак, който уби иранския генерал Касем Солеймани.
Иран отдавна предоставя пари, подкрепа и оръжие за шиитските милиции в Афганистан. Тъй като войната в Сирия се разгорещи през последните години, Иран опита да привлече шиитите от Афганистан и други части на региона, за да помогне на президента Башар Асад.
И тъй като тази война затихва, хиляди се завърнаха у дома. Афганистански представители се опасяват, че Иран все още подкрепя и организира членовете на милицията и че те могат да представляват заплаха за войските, жителите и правителството.
Макензи, който напусна Афганистан в петък след тридневно посещение, заяви, че коалицията работи с правителството на Афганистан за наблюдение на ситуацията и предотвратяване на всякакви проблеми.
Междувременно кампания на коалицията срещу талибаните също продължава, дори докато САЩ работят за постигане на мирно споразумение с бунтовниците.
САЩ и талибаните водят преговори за намаляване на военните действия или прекратяване на огъня, за да позволят подписването на мирно споразумение, което би отворило пътя към по-широко следвоенно споразумение за афганистанците и ще позволи изтеглянето на повечето, ако не и на всички сили на САЩ и коалицията.
Докато Залмай Халилзад, пратеник на Вашингтон за преговори с бунтовниците, работи за сключване на сделка в Катар, талибаните продължават почти ежедневните атаки, а коалицията и нейните афганистански партньори продължават да нанасят удари срещу бунтовниците.
Миналата година САЩ са хвърлили повече бомби в Афганистан, отколкото предишни години, докато се борят с талибаните и филиал на "Ислямска държава".
И двете страни гледат на насилието като начин да тласкат другата към по-добра сделка.
"Коалицията ще окаже натиск върху талибаните да дойдат на масата за мир. Винаги сме били много ясни за това", коментира Макензи в интервю в новия Център за командване на специални операции на НАТО.
"Ако не дойдат, те ще продължат да бъдат удряни и ще бъдат удряни силно", допълва той. Все пак той говори по-оптимистично за възможността за някакъв вид споразумение.
Макензи, който за първи път служи в Афганистан като полковник през 2004 г. и се завърна като генерал с една звезда през 2009 г., заяви, че през тези години няма път към мира. Сега е възможно политическо споразумение, ако талибаните са готови да сложат разумни предложения на масата.
"Няма да казвам, че нещата се подобряват, но не съм готов да кажа и че завинаги това ще бъде статуквото. Това е ново, различно е и предлага решение, ако страните биха били достатъчно отзивчиви и мъдри, за да го приемат."
Попитан за заявеното желание на администрацията на Тръмп да намали присъствието на американските войски в Афганистан до около 8 600, Макензи би казал само, че досега не е получил заповед да връща войски у дома.
Той отказа да коментира дали оттеглянето може да зависи от отстъпките в мирните преговори с талибаните. Той обаче добави, че вярва, че афганистанските сили за сигурност стават все по-добри.
Ключова цел на САЩ е да подобри възможностите на афганистанските сили, така че те да могат да осигурят собствената си страна, ако коалиционните войски напуснат.
В Комбинираната зала за информираност за ситуации, където коалицията и афганистанските сили координират бойните мисии, Макензи заяви, че предишните усилия за по-добра комуникация не са успели.
"Бях тук през 2009 г., когато за първи път се опитахме да направим експеримента, не се получи", каза той на командирите и служителите. Зад тях стена с големи екрани показва планирани военни операции, видеонаблюдение в реално време на малки групи и трафик на различни места.
Един екран предоставя информация, която да помогне за идентифициране на приятелските сили.
В по-ранните усилия, "нямахме правилните хора. Моето усещане сега е, че имаме правилните хора", които са готови да споделят информация и да я предават на войските, които могат да действат спрямо нея.
Центърът се управлява от Командването на специалните операции на НАТО и координира главно коалиционните и афганистанските командоси за борба с тероризма, но също така включва някои операции на афганистанската национална армия.
chafeto
на 31.01.2020 в 17:02:21 #2Хирам Така е. Племената, населяващи тази територия са уникална "порода". Жилава, корава и неприемаща нищо чуждо, освен ако тя смата не го пожелае. И все пак не бива да омаловажаваме ролята на "трети страни" в някои конфликти там.
Хирам
на 31.01.2020 в 16:38:26 #1никой не е успял да се задържи в Афганистан, от персите, през Александър Македонски, моголите, Британската империя, Руската империя, СССР, та и сега тия англоезични кръстоносци - никакъв шанс, постоянни загуби, временни успехи, тамам си мислят че са овладяли нещата и хоп - изненада!