Президентът Владимир Путин подписа закон, който признава Георгиевската лента за символ на военната слава на Русия и предвижда отговорност за публичното ѝ оскверняване.
Това става с поправка в закона "За отбелязване на победата на съветския народ във Великата отечествена война" и предполага наказателна и административна отговорност за публичното й оскверняване.
Според Наказателния кодекс за публично оскверняване на символи на руската военна слава лицата могат да бъдат глобени до 3 млн. рубли или лишени от свобода за срок до три години. Максималното наказание, например за оскверняване на символ от група лица чрез предварителен заговор или използване на медиите или интернет, е глоба от 5 млн. рубли или пет години затвор.
Законът предвижда също така Георгиевската лента да се използва по време на церемониите по случай Деня на победата и други събития, свързани със събитията от Великата отечествена война 1941-1945 г., събитията, насочени към отбелязване на паметта на руските войници, отличили се в битките, свързани с дните на военната слава на Русия.
Използването на лентата и нейното изображение е предвидено и при събития, които са организирани от властите, посветени на паметни дати в Русия, събития, насочени към патриотичното, включително военно-патриотично и духовно-нравствено възпитание на гражданите и други събития.
Президентът Владимир Путин издаде в днешния ден серия от укази. Те са публикувани на официалния портал за правна информация и засягат затягане на наказанията за обявените за чуждестранни агенти, данъчните задължения, борбата за пране на пари и криминализирането на саботажните и диверсионните действия.
Разрешава се на военнослужещите, служителите на правоохранителните органи и някои други категории служащи, включително Националната гвардия, да не публикуват информация за доходите си по време на специална военна операция. С указа се отменя задължението за предоставяне на информация за доходи, разходи и имущество, както и информация за техните деца и съпрузи. Указът обхваща и служителите, които изпълняват мисии на териториите на четирите анексирани през септември месец украински области - Луганск, Донецк, Запорожие и Херсон. С указа се отменя и задължението за декларации по закона за борба с корупцията.
Също така вече е подписано и изменението в Закона за борба с прането на пари, с което ще се блокират сметките на физически лица и организации, ако съдът установи, че те са замесени в подривна дейност или в нейното финансиране. За тази цел те трябва да са включени в списъка на лицата, замесени в екстремистка дейност или тероризъм, изготвен от Росфинмониторинг. Законът се разпростира и върху сметките на физически лица, които са попаднали под удара на Наказателния кодекс по съответни членове за подривна дейност, обучение и/или подпомагане на такава.
С друг указ се криминализират саботажните дейности и се предвижда доживотен затвор. Законът е публикуван на официалния портал за правна информация. Според документа извършването на престъпление с цел пропаганда, оправдаване и подкрепа на саботаж като утежняващо обстоятелство.
С него се въвежда и наказателна отговорност за склоняване, вербуване или въвличане по един или друг начин на лице в извършване на саботаж, въоръжаване или обучение на лице за извършване на такива престъпления, както и за финансиране на саботаж с лишаване от свобода от 8 до 15 години и глоба от 300 000 до 700 000 рубли или доживотен затвор.
Наказанието за заговор за извършване на саботаж е от 10 до 20 години лишаване от свобода или доживотен затвор. От 15 до 20 години затвор или доживотна присъда, както и глоба от 1 млн. рубли се предвиждат за създаването на такава организирана група за подривна дейност, само за участието в подривна общност ще се наказва със затвор от 5 до 10 години и глоба до 500 000 рубли.
Припомняме, че ръководителят на руската Федерална служба за сигурност Александър Бортников свързва зачестилите извънредни ситуации и инциденти в страната с действията на украински диверсанти.