След телефонния разговор между Тръмп и Путин на 12 февруари Кремъл е наредил на свързаните с руското правителство медии да намалят броя на репортажите за президента на САЩ Доналд Тръмп и да представят руския президент Владимир Путин като силен и решителен лидер.

Това пише Институтът за изследване на войната (ISW).

На 14 февруари руското опозиционно информационно издание "Медуза" съобщи, че Кремъл е инструктирал руските държавни и проправителствени медии да представят разговора между Тръмп и Путин на 12 февруари като "инициатива и победа" на Путин и да използват по-рядко името на Тръмп при отразяването на разговора и други събития.

Кремъл се опасява, че руската общественост може да възприеме Тръмп като по-"инициативен и решителен" лидер от Путин и иска руските медии да подчертаят, че единствено Путин носи отговорност за резултата от преговорите между него и Тръмп.

Неназован политически стратег в администрацията на руския президент заяви пред "Медуза", че Кремъл не иска руската общественост да възприема Тръмп като "силен лидер, способен да промени ситуацията", а Путин като пасивен или слаб лидер в сравнение с него.

Политическият стратег добави, че Кремъл също така е инструктирал руските медии да управляват очакванията на обществеността за преговорите, за да не създават "фалшиви, прекалено оптимистични очаквания".

Кремъл за разговора - говори Тръмп, Путин го е изслушал

Кремъл за разговора - говори Тръмп, Путин го е изслушал

Не се дава никаква информация за позициите на Владимир Путин, както и за бъдещите намерения на "гостоприемния домакин".

Преди това руското информационно пространство представяше Тръмп като прагматичен лидер, с когото Русия би могла да работи, но Кремъл може би се опитва да промени негативно възприятието на руската общественост за Тръмп, за да подчертае силата и посредничеството на Путин на фона на съобщенията за възможни бъдещи мирни преговори и двустранни преговори.

RUSI: За Тръмп войната в Украйна е проблем основно за Европа

RUSI: За Тръмп войната в Украйна е проблем основно за Европа

ЕС трябва да мобилизира военната си индустрия

Руските официални лица и участниците в информационното пространство забележимо не са засилили руската информационна операция, насочена към представянето на украинския президент Володимир Зеленски като нелегитимен лидер на Украйна след телефонния разговор между Тръмп и Путин.

Украинският президент и вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс се срещнаха в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността.

Зеленски предупреди, че Русия може да се готви да започне засилени настъпателни операции в Северна Украйна или да атакува източния фланг на НАТО през 2026 г.

Зеленски: На Украйна ще ѝ бъде "много, много, много трудно" без военната подкрепа от САЩ

Зеленски: На Украйна ще ѝ бъде "много, много, много трудно" без военната подкрепа от САЩ

Позиция на Киев

На 14 февруари руски безпилотен самолет "Шахед" нанесе удар по защитната конструкция на атомната електроцентрала (АЕЦ) в Чернобил.

Украинските сили наскоро напреднаха в Курска област и край Курахово, а руските сили наскоро напреднаха в Курска област и край Вовчанск, Лиман, Курахово и Покровск.

Русия нарече "изнудване" обвинението на Зеленски за удара по Чернобил

Русия нарече "изнудване" обвинението на Зеленски за удара по Чернобил

Мария Захарова обвини Зеленски, че е организирал предполагаемата атака с дрон, за да съвпадне със събитието в Мюнхен