Президентът на Саломе Зурабишвили в сряда се обърна към младежите "с пламък в сърцата", както ги нарече, като каза, че "някои неща не са необходими" и призова "да си тръгнете от парламента, тъй като нищо не се случва там", съобщава Civil.ge.
Отбелязвайки, че "нашата борба" вече не е за закона за чуждестранните агенти", тя каза, че по-дългосрочната борба е за изборите" и за "всички закони, които това правителство е приело и които ни отдалечават от Европейския съюз (ЕС)". Това е целта, подчерта тя.
Отбелязвайки, че това е Страстната седмица, тя призова за мирни протести и избягване на провокирането на насилие, като каза: "Ние ще покажем на света какво могат да направят Грузия и нейната младеж".
Грузинският премиер Иракли Кобахидзе по-рано през деня проведе брифинг за пресата, по време на който обвини организации на гражданското общество и чужди сили в подстрекаване към насилие по време на митингите. Въпреки че съжалява за "изолираните епизоди" на полицейско насилие, той обеща "морални и правни" последствия на организаторите.
В изявлението си Кобахидзе се придържаше плътно към линията, прокарвана от служители на управляващата партия и патрона на партията Бидзина Иванишвили по време на техния митинг на 29 април. Той повтори теорията на конспирацията, която обвинява организациите на гражданското общество в подклаждане на революция "поне два пъти през последните три години" и казаха, че "не са напуснали Грузия в мир". Той каза, че стилизираният в Русия закон за чуждестранните агенти е необходим, за да се установи как парите от западни фондации са били използвани за тези опити, както и "пропаганда на наркотици, ЛГБТ пропаганда, атаки срещу православната църква и т.н.".
Той каза, че митингът на 30 април е бил "насилствен", като натоварва отговорността върху "радикализираните" политически партии и неправителствени организации, както и чуждестранни политици и длъжностни лица, които насърчават радикализацията.
![Снимка 663455](https://webnews.bg/uploads/images/55/3455/663455/768x432.jpg?_=1714599792)
Източник: EPA/БГНЕС
След това той каза: "По-добре е сега да видим някои бурни митинги на радикалната опозиция, отколкото да оставим Грузия в затворен кръг от радикализъм и поляризация." Кобахидзе твърди, че правителството има "мандат на мнозинството" от митинга на 30 април да вземе решение относно закона.
"Следя ситуацията в Грузия с голяма загриженост и осъждам насилието по улиците на Тбилиси. Грузинският народ иска европейско бъдеще за страната си. Грузия е на кръстопът. Трябва да остане в курса по пътя към Европа." Това написа в X председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен.
Припомняме, че парламентът на Грузия в сряда одобри на второ четене спорния законопроект за "чуждестранните агенти" с 83 гласа "за" и 23 "против".
Депутатите от парламентарното мнозинство решиха да не правят изказвания, тъй като пленарното заседание трябваше да приключи след час. Само Анри Оханашвили, член на Грузинска мечта, произнесе последна реч.
Парламентът, който се контролира от партията "Грузинската мечта" и нейните съюзници, вероятно ще одобри законопроекта, който трябва да премине още едно четене, преди да стане закон. Депутатите приключиха заседанието във вторник без гласуване и дебатът бе подновен в сряда.
На последно, трето четене, законопроектът ще бъде гласуван в парламента на 17 май.
Припомняме, че законопроектът беше критикуван от Европейския съюз (ЕС) и САЩ като вдъхновен от Кремъл, като хиляди протестиращи демонстрираха отвън и стигнаха до сблъсъци с полицията.
При дебатите в парламента също се стигна до физически сблъсъци.
Протестите изправиха управляващата партия "Грузинска мечта" срещу коалиция от опозиционни партии, групи на гражданското общество, знаменитости и президентa на страната, всички от които се противопоставят на законопроекта.
Поддръжниците на законопроекта, включително Бидзина Иванишвили, милиардерът, основател на управляващата партия "Грузинска мечта" и бивш министър-председател, казват, че законът за чуждестранните агенти ще укрепи националния суверенитет на фона на опитите на Запада да въведе Грузия в конфронтация с Русия.
Според Русия обаче законът е по подобие на отдавна действащ такъв в САЩ.
Законопроектът изисква организациите, получаващи повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като агенти на чуждестранно влияние.
Много грузинци не одобряват Русия заради подкрепата ѝ за отцепническите региони Абхазия и Южна Осетия. Грузия загуби кратка война с Русия през 2008 г.
projekt
на 02.05.2024 в 12:35:09 #2май подготвят "майдан"........кой ли стои зад него с какво е лош такъв закон. тъкмо ще изкара на светло на всички агенти на чужди държави. ако има такъв закони в Европа съм убеден че повечето политици ще се окажат на хранилка с грантове от американски НПО-та, обслужващи американски интереси, а не европейски
NaskoZashtoto
на 02.05.2024 в 12:25:44 #1Такъв федерален закон действа в САЩ от тридесетте години на миналия век. Там може и в затвор да те вкарат за нарушаването му. Но някак си в САЩ той е полезен за “демокрацията”, а в Грузия е вреден.