Хиляди хора в четвъртък взеха участие в протестите в Словакия срещу плана на популисткия премиер Роберт Фицо да измени наказателния кодекс и да премахне националната прокуратура, съобщава АП.

Предложените промени се сблъскаха с остри критики в страната и чужбина.

Планът, одобрен от коалиционното правителство на Фицо, включва премахване на специалната прокуратура, която се занимава с тежки престъпления като подкупи, организирана престъпност и екстремизъм. Тези дела ще се поемат от прокурори в районни служби, които не са се занимавали с подобни престъпления от 20 години.

Планираните промени включват също намаляване на наказанията за корупция и други престъпления, включително и с възможност за условни присъди, както и значително съкращаване на давностния срок.

Протестите в четвъртък се проведоха в две дузини градове, включително столицата, и се разпространиха също в Прага и Бърно в Чешката република, Краков в Полша и Париж.

"Не сме готови да се откажем", каза Михал Шимечка, който оглавява либералната Прогресивна Словакия, най-силната опозиционна партия, пред голямата тълпа, изпълнила централния площад на SNP в Братислава. Ще засилим натиска си, каза Шимечка. Ние ще защитаваме справедливостта и свободата в нашата страна", каза той.

"Мафия, мафия" и "Фицо мафиот", скандираха хората.

По-рано в четвъртък управляващата коалиция гласува да използва бърза парламентарна процедура за одобряване на промените. Това означава, че законопроектът няма да бъде прегледан от експерти и други, които обикновено участват в общите законодателни процедури.

Коалицията гласува и ограничаване на обсъждането на първото от трите парламентарни четения. Опозицията осъди този ход.

"Решиха да ни накарат да замълчим в парламента, но няма да накарат всички вас да млъкнете", каза Шимечка.

Второто четене, при което е възможно да бъдат направени промени в проектозакона, може да се състои следващата сряда, а окончателното гласуване е възможно до края на следващата седмица.

Евродепутати са разтревожени за върховенството на закона в Словакия

Евродепутати са разтревожени за върховенството на закона в Словакия

Страната може да загуби еврофондове като Унгария и Полша

Президентът Зузана Чапутова каза, че предложените промени застрашават върховенството на закона и причиняват непредвидими щети на обществото.

Освен това Европейският парламент (ЕП) постави под въпрос способността на Словакия да се бори с корупцията, ако промените бъдат приети. Европейската прокуратура заяви, че плановете на Словакия заплашват защитата на финансовите интереси на ЕС и неговата антикорупционна рамка.

Чапутова каза, че е готова да оспори конституционно законодателството. Не е ясно как ще се произнесе Конституционният съд.

Фицо се върна на власт за четвърти път, след като неговата опетнена от скандали лява партия спечели парламентарните избори на 30 септември.

Роберт Фицо пое премиерския пост в Словакия

Роберт Фицо пое премиерския пост в Словакия

Партията на Фицо взе и шест министерски кресла в правителството

Редица лица, свързани с партията, са изправени пред наказателна отговорност за корупционни скандали.

Критиците на Фицо се притесняват, че завръщането му може да накара Словакия да изостави своя прозападен курс и вместо това да следва посоката на Унгария при премиера Виктор Орбан.