В събота индонезийският министър на отбраната Прабово Субианто говори на международната конференция за сигурност "Диалогът Шангри-Ла" в Сингапур, като предложи мирен план за Украйна.
Основните точки на индонезийския план са: незабавно прекратяване на огъня, създаване на демилитаризирана зона под контрола на мироопазващи сили и нови референдуми за "спорните територии" под егидата на ООН. Субианто не уточнява какво има предвид под "спорни територии".
За да се създаде демилитаризираната зона, от всяка страна се изисква да се оттегли на 15 км от линията на съприкосновение. Предлага се международно наблюдение на зоната. Освен това, според индонезийския министър на отбраната, е необходимо "обективно да се установят" желанията на жителите на районите, които са попаднали под руски контрол.
Субианто призова участниците в конференцията да се обединят около декларация, в която да призоват враждуващите страни да предприемат решителни стъпки за постигане на мир. "Не зная дали нещата, които предлагам, могат да бъдат приети, но нека поне се опитаме да дадем конкретни препоръки", заяви Прабово Субианто, цитиран от BBC. Тази година индонезийският президент Джоко Видодо посети както Москва, така и Киев и предложи своето посредничество.
Интересното е, че само преди няколко дни помощникът на украинския президент Михайло Подоляк поиска демилитаризирана зона, но в границите на Русия като част от следвоенно споразумение. Такава идея лансира и началникът на военното разузнаване на Украйна (ГУР) Кирил Буданов.
Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел, който говори в рамките на същия панел на форума, заяви, че въпросът не е да се сложи край на войната, а как тя ще приключи.
"Не искаме мир, който се превръща в мир на капитулацията, мир, който ще превърне Украйна във втора Беларус", каза Борел, като подчерта, че Западът ще продължи да оказва военна подкрепа на Украйна именно защото иска мир за нея.
Украинската страна многократно е давала да се разбере, че не се интересува от мир, условие за който би била загубата на украински територии, включително и анексирания още преди девет години Крим, напротив - заявява, че има намерение да си върне и тази територия. Подобен подход официално се споделя и в Европейския съюз и Съединените щати.
Различни държави, както и обществени фигури, вече са представяли идеи за един или друг начин за прекратяване на войната между Русия и Украйна. Сред тях са Китай и Бразилия. Президента на Южна Африка Сирил Рамапоса издигна идеята за посредничеството на Африканския съюз. Папа Франциск също възложи на високопоставен италиански кардинал мисията да "облекчи напрежението" във войната в Украйна и да намери пътя към мира.
Вчера унгарският президент Виктор Орбан настоя за споразумение на прекратяване на огъня преди началото на украинската контраофанзива, но идеите му бяха отхвърлени както от Украйна, така и от Русия.
beyonder-realm
на 04.06.2023 в 13:14:07 #7Индонезия също е спорна територия, дефакто само остров Ява трябва да е Индонезия останалата част да се даде на САЩ
chafeto
на 04.06.2023 в 11:12:53 #6dyado-yotso Какво значение има? Така или иначе ООН е до гояма степен футафора организация на хора с големи заплати, която като цяло да обслужва интереса на настоящия световен ред.
chafeto
на 04.06.2023 в 11:06:07 #5ozeki Индонезия определено започва да се "накланя" по посока на новосвормиращия се алтернативен блок, показа го чрез желанието си да стане член на БРИКС. Да, чрез война САЩ изнасят проблемите си навън, това все още работи, но този "отдушник" става все по-малко ефективен, защото американското обшество наистина е много проблематизирано. Колкото до нашето правителство, надявам се, че този политически урод няма да просъществува толкова дълго, че да успее да изпълни задачите, поставени от гуверньорите ни.
dyado-yotso
на 03.06.2023 в 20:47:35 #4Член 2, Ал 4 от Устава на Организацията на Обединените нации: Всички членове на Организацията се въздържат в международните си отношения от заплашване със сила или употреба на сила срещу териториалната цялост или политическата независимост на която и да е държава или по какъвто и да е друг начин, несъвместим с целите на Обединените нации. В този контекст, пак да питам кои са "спорните територии"? Дали е хипотетично възможно т.н. Специална военна операцийка да представлява нарушение на този член?
godoro
на 03.06.2023 в 17:26:23 #3"Сигурно е трудно..",не е трудно когато е даденост.Кой ли ще си направи труда да преброи колко факултета по журналистика има в БГ!
ozeki
на 03.06.2023 в 15:31:51 #2Доста странно с разстояние на няколко дена различни държави да промотират мирен план. Според мен САЩ опипват почвата чрез свои проксита. Иначе няма никаква логика точно Индонезия да се е загрижила за Украйна, имаме около 100 държави много по-потърпевши от войната и би им приличало повече да са загрижени. Според мен западния свят правилно предположи, че ако конфликтът се замрази и локалните бойни действия им струват толкова много, тов ще постави под риск финансовите институции на запад. Ако пък конфликтът се реши веднага, това ще покаже слабост на запада. 50 държави подпомагат Украйна финансово, военно и с доброволци, а РФ продължава да настъпва, това е нечувано в цялата човешка история. Затова САЩ опипват почвата, ако РФ се съгласят да разглеждат мирен план, значи са отслабнали достатъчно и войната трябва да продължи - Зеленски ще отхвърли плана. Ако Москва отхвърли мирните планове, тогава други държави ще предложат все по-компромисни варианти докато се види кой е приемлив за руснаците. Но не трябва да забравяме и истинската причина за подкрепатана САЩ - отслабване на РФ и изнасяне на вътрешните проблеми. За да се изпълнят двете цели, войната трябва да продължи, но друг да плаща за нея, тук вече идва Англия, която трябва да накара европейските балами да плащат сметката на вйоната, като трябва да са готови да пращат и войници. Затова тук посолството натисна да има правителство, Кирил, Чернева и цялата им грантоядска кохорта бяха на конференция в Братислава, където големият брат им каза как да бъде представено пред обществото изпращане на западни сили в източния фронт. Естествено на никой не му хрумна да попита, ами като сте толкова загрижени за Украйна, къде са американските войски, защо ние да мрем за американския интерес. Те ще кажат, че всеки негър е по-ценен от глупавия славянин. Това е прастарият закон на джунглата, ако си твърде глупав то няма смисъл да съществуваш. Примерно глупавия украинец доказа, защо никога не е имал самостоятелна държава, защото не знае с кого да се заяжда и кой да му е приятел. Има някои общества, които не им е писано да имат умни лидери и затова си остават на ниво племенно общинен строй, няма достатъчно сиво вещество за държавна структура и междинародни отношения. В момента ние сме в същото положение.
bajbor
на 03.06.2023 в 15:19:27 #1Евала на тия хора - войната не им харесва, искат да спре.... Малцинство са... Уж.... Участниците щом искат ( едните не решават сами, де) - няма как да стане... Важното е да се чуе , защото света не започва и не свършва с тия или ония....