Ирански дронове удариха френска база в ОАЕ. Няма пострадали и убити, предаде АФП.

Специализирани екипи реагираха днес на инцидент, причинен от атака на два ирански дрона срещу склад в военноморската база Ал Салам в Абу Даби.

Атаката предизвика пожар в два контейнера с общи материали, но нямаше жертви, заяви министерството на отбраната на ОАЕ.

Базата, известна също като Лагер на мира (Camp de la Paix), е на ОАЕ, но в нея са разположени френски сили. Това става с разрешението на местните власти.

"Хангар в нашата военноморска база... беше ударен при атака с дронове, насочена към пристанището на Абу Даби", написа френският министър на отбраната Катрин Вотрен в X, добавяйки, че ударите са причинили само ограничени щети и няма жертви.

"Нашите сили са в най-висока степен на готовност в ситуация, която се променя с всеки изминал час", добави тя.

Френският президент Еманюел Макрон обяви в неделя, че страната ще направи повече, за да защити своите граждани и бази в Близкия изток, както и да подкрепи страните, които са мишена на Иран.

Американско-израелските удари са накарали Франция да "засили отбранителната си позиция, за да застане на страната на онези, с които имаме договори за отбрана", заяви Макрон. Той говори след второто заседание на Съвета по отбрана по повод ударите срещу аятоласите.

Беше необходимо "да коригираме позицията си в светлината на последните събития, които нищо не оправдават и които няма да оставим да минат без последствия", каза Макрон.

Така той даде зелена светлина за възможното увеличение на френските военни в региона.

ОАЕ затваря посолството си в Иран

ОАЕ затваря посолството си в Иран

Няколко ракети и безпилотни самолети са паднали в жилищни райони

Правителствената говорителка Мод Брежон заяви по-рано, че изпращането им ще се извърши "когато ситуацията го позволи".

Брежон също така заяви, че Франция "може да бъде удовлетворена" само от смъртта на върховния лидер на Иран Али Хаменеи.