Испания, домакин на среща на високо ниво между няколко мюсюлмански и европейски държави относно намирането на начин за прекратяване на войната в Газа, призова за ясен график за международната общност, който да поиска решение с две държави за израелско-палестинския конфликт, предава Ройтерс.

"Ние се събираме, за да направим още една крачка към прекратяването на войната в Газа и намирането на изход от безкрайната спирала на насилие между палестинците и израелците... Този път е ясен. Прилагането на решението с две държави е единственият начин", заяви испанският министър на външните работи Хосе Мануел Албарес пред репортери.

На срещата присъстваха министри от Норвегия, Словения, ръководителят на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел, палестинският премиер Мохамед Мустафа и членове на арабско-ислямската контактна група за Газа, която включва Египет, Саудитска Арабия, Катар, Йордания, Индонезия, Нигерия и Турция.

Албарес заяви, че съществува "ясна готовност" сред участниците, които, обаче, не включват Израел, "да преминат от думи към действия и да направят стъпки към ясен график за ефективно прилагане" на решението с две държави, като първата стъпка е включването на Палестина в ООН.

Израел заговори за край на мисията в Газа и погледна към границата с Ливан

Израел заговори за край на мисията в Газа и погледна към границата с Ливан

Фокусът им ще се насочи към северната граница на страната с Ливан, тъй като има ежедневна размяна на огън с "Хизбула"

Решението с две държави се корени в събитията около Шестдневната война през 1967 г., когато Израел за шест дни побеждава коалиция от арабски държави, включително Египет, Йордания и Сирия. В резултат на войната, Израел окупира Западния бряг, включително Източен Йерусалим, Ивицата Газа, Синайския полуостров и Голанските възвишения. Окупирайки тези територии, конфликтът между Израел и палестинците се задълбочи, тъй като мнозина палестинци смятат тези земи за своя законна територия. Това доведе до продължителни дипломатически усилия за мир, включително конференцията в Мадрид през 1991 г. и споразуменията от Осло през 1993-1995 г., които се опитаха да въведат мирно решение чрез създаването на две държави.

Убийството на Ицхак Рабин и неяснотите около смъртта на Ясер Арафат са два ключови момента, които значително забавиха мирния процес и усилията за постигане на траен мир между Израел и Палестина. Въпреки многобройните опити за възстановяване на диалога, тези събития оставиха дълбоки рани както в израелското, така и в палестинското общество, като усилиха политическото недоверие и напрежение между двете страни.

Гутериш счита войната в Газа за най-тежка в мандата си в ООН

Гутериш счита войната в Газа за най-тежка в мандата си в ООН

Израел няма да позволи на Организацията да управлява след войната, счита той

Ицхак Рабин беше израелски премиер и един от водещите архитекти на Мирния процес от Осло, който целеше да намери решение на израелско-палестинския конфликт чрез създаване на две държави - Израел и Палестина. На 4 ноември 1995 г. Рабин беше убит от Игал Амир, десен екстремист, който се противопоставяше на отстъпките, направени от Израел в рамките на мирните преговори с палестинците. Убийството му предизвика огромен шок в Израел и международната общност, като същевременно значително отслаби мирния процес.

Рабин символизираше надеждата за мир между Израел и Палестина, а неговата смърт доведе до политически промени в Израел, които забавиха и дори провалиха важни стъпки в процеса на преговори. Шимон Перес, който го наследи, не успя да продължи със същата сила усилията на Рабин.

Ясер Арафат, лидерът на Палестинската автономия и основна фигура в мирните преговори, почина на 11 ноември 2004 г. в болница във Франция при неясни обстоятелства. Официалната причина за смъртта му не беше ясно посочена, което породи много спекулации за възможността той да е бил отровен. През 2012 г. швейцарски учени откриха високи нива на радиоактивния изотоп полоний-210 в личните му вещи, което допълнително подкрепи теориите за убийство.

Въпреки това, френското разследване през 2013 г. заключи, че няма доказателства за отравяне. Тези разногласия продължават да поддържат спекулациите около причината за смъртта на Арафат и подкопават доверието между Израел и Палестина, което оказа негативно влияние върху мирния процес.

Смъртта на Арафат отбеляза важен момент в палестинското движение, тъй като той беше ключов лидер, който ръководеше преговорите с Израел и същевременно контролираше различни фракции в палестинското общество. С неговта смърт настъпи разцепление между Фатах и Хамас, което направи бъдещите преговори още по-сложни. Липсата на единен лидер след Арафат затрудни напредъка в мирните преговори, като това доведе до дълъг период на застой в преговорите за решението с две държави.

"Хамас" потвърди готовност за примирие в Газа

"Хамас" потвърди готовност за примирие в Газа

Но ударите на Израел в Ивицата продължават