Доналд Тръмп направи историческо завръщане на поста президент на САЩ, след като спечели подкрепата на голяма част от испаноговорящите избиратели, младите хора и американците без висше образование. Неговата популистка кампания обеща защита на работещите от глобалната икономическа конкуренция и предложи широк набор от данъчни облекчения, които привлякоха работническата класа и не-белите американци, увеличавайки подкрепата за него в почти всички области на страната, анализира "Ройтерс".
Според проучване на Edison Research, подкрепата за Тръмп сред испаноговорящите избиратели се е увеличила с 14%, като 46% от тях са гласували за него. Това е най-високото ниво на подкрепа за републикански кандидат сред испаноговорящите избиратели от 70-те години насам, надминавайки резултата на Джордж Буш през 2004 г. Освен това, в области, където над 20% от гласоподавателите са испаноговорящи, преднината на Тръмп спрямо Камала Харис е нараснала с 13 пункта спрямо изборите през 2020 г.
Силна подкрепа от работническата класа и увеличаване на доверието сред младите
Освен испаноговорящите избиратели, Тръмп спечели подкрепата на голяма част от младите хора и избирателите от работническата класа, особено тези без висше образование. 56% от тези без завършен колеж избраха Тръмп, което е увеличение с 6% спрямо предишните избори. В същото време, той получи 43% от гласовете на избирателите между 18 и 29 години - също нарастване с 7 пункта спрямо 2020 г.
В щата Аризона, където Джо Байдън спечели през 2020 г., мексиканецът Артуро Лагуна, новопридобил гражданство, гласува за първи път за Тръмп, като се ръководеше от ценности като семейство, религия и политика против абортите, които според него не се отразяват в позицията на Харис.
Забележими резултати в големите градове и работническите общности
Тръмп отбеляза значителен ръст в почти всички области на страната. В големите градове, ключови за победите на демократите досега, републиканският кандидат успя да намали подкрепата за тях. Той дори обърна в своя полза района на Насау в Лонг Айлънд, където спечели 52% от гласовете. В 25-те големи градски окръга, където гласовете бяха преброени, Харис събра 60% от гласовете, което е спад с около 5% в сравнение с Байдън през 2020 г.
Тръмп също така засили присъствието си сред избирателите като цяло, като 55% от мъжете и 47% от жените го подкрепиха - леко увеличение и при двете групи спрямо предишните избори.
Тези изборни резултати подчертават промяната в американския електорат и повишената подкрепа за Тръмп сред различни социални и демографски групи, което доведе до неговото завръщане в Белия дом.
bravebg
на 07.11.2024 в 16:49:06 #4.... кои ще са кандидатите за президент.... ако решат и маймуни ще им сложат за кандидати и ония от маймуни ще трябва да избират....
bravebg
на 07.11.2024 в 16:48:07 #3"Кога и как в историята някой би допуснал, че най-големия търгаш, доказан измамник, клоун, богаташ без никакви принципи и морал е загрижен за проблемите на "бедните"?" Сам сметни колко зле е изглеждала конкуренцията, за да изберат такъв..... първо му бяха сложили ходещ труп без когнитивна дейност за опонент, а после на мястото на дъртата деменция сложиха сприхава тетка, пред която ходещия труп изглежда като нобелов лаореат.... но така е в стрна, в която има пълна липса на демокрация и олигархията определя
Gоspоd_Bog
на 07.11.2024 в 14:54:05 #2Работещите хора избраха Тръмп, а безполезните тролове като Путлер, АлиБаба и КумчоВлъчо (които всъщност са едно и също туловище, което си е спряло лекарствата за шизофрения) просят за да съберат 50 цента за ръждясало бръснарско ножче за рязане на вени! Нека! Ще!
Putler KAPUT
на 07.11.2024 в 13:02:33 #1Всеки един латинос, който пеша минава нелегално мексиканската граница, и в този момент ако бъде запитан ще ви каже, че неговото желание е повече да няма нелегални мигранти и той да е последния успял да премине. А мисленето на белия работнически траш е много интересно. Кога и как в историята някой би допуснал, че най-големия търгаш, доказан измамник, клоун, богаташ без никакви принципи и морал е загрижен за проблемите на "бедните"? Слагам го в кавички защото американските бели работници в никакъв случай не са бедни - те имат усещането, че са "бедни" сравнявайки се с образованата, градска средна класа. Същите драматични усещания имат и копейките в България, които пък си мечтаят (те ас по-реалисти от американците) за всеобщо равенство в мизерията и тъгуват по бае-тошовото-време, когато бяхме в съветския нужник.