Френското предложение да не се изключва изпращането на войници да се бият срещу Русия откри дебат, който потвърждава, че има войници от Атлантическия алианс на украинска територия, но не и в бойни роли, пише испанският вестник "EL PAÍS"

НАТО вече помага на Украйна в почти всеки възможен аспект, от доставката на оръжие и разузнавателна информация за руските цели и позициите на вражеските бомбардировачи до обучението на хиляди украински войници в Европа.

С отказът си да изключи изпращането на западни войски в Украйна, Еманюел Макрон не само откри дебат; думите му послужиха и за потвърждение, че на украинска територия вече има военнослужещи от страните от НАТО, макар и без да участват активно в бойните действия.

Полският външен министър Радослав Сикорски каза на конференция във Варшава на 8 март, че в Украйна вече има представители на Атлантическия алианс.

"Войници на НАТО вече присъстват в Украйна. И бих искал да благодаря на посланиците на тези страни, които поеха този риск. Тези държави знаят кои са, но не мога да ги разкрия. За разлика от други политици, аз няма да изброявам тези страни", каза Сикорски. Последното изказване беше завоалирана критика към германския канцлер Олаф Шолц, който в края на февруари разкри, че британски и френски военни са в Украйна.

Шолц твърди, че правителството му няма да предостави на Киев своите ракети с голям обсег на действие Taurus, защото това ще изисква - както се случи с британско-френските ракети Storm Shadow/Scalp - изпращане на военни техници за програмирането на тези оръжия.

Присъствието на войници от страните от НАТО в Украйна не е нищо ново. Говорителят на Пентагона генерал Пат Райдър потвърди през октомври 2022 г., че Съединените щати разполагат с военни представители, които изпълняват задачата да наблюдават доставките на въоръжение.

В поверителни документи на Пентагона, изтекли през април 2023 г., Министерството на отбраната на САЩ посочи, че пет страни от Атлантическия алианс - Съединените щати, Франция, Обединеното кралство, Литва и Холандия - имат около 100 служители на специалните сили в своите посолства в Украйна.

Президентът на Чехия: Изпращането на войски от НАТО в Украйна не нарушава международното право

Президентът на Чехия: Изпращането на войски от НАТО в Украйна не нарушава международното право

Става дума за тренировъчни мисии

Чешкият президент Петр Павел, пенсиониран генерал и бивш председател на военния комитет на НАТО, припомни на 10 март в телевизионно интервю, че войниците на Атлантическия алианс присъстват в Украйна повече от десетилетие, но не в бойни части, а като инструктори за украинска армия. Павел имаше предвид базата Яворов , близо до границата с Полша, където споразумение между НАТО и Киев позволи преминаването на 1000 войници от 15 държави, добави той.

Чешкият президент подчерта, че програмите за военно обучение на украинска земя са били активни, когато Русия анексира Крим през 2014 г. и по време на войната в Донбас, инициирана от проруските сепаратисти и подкрепена от Москва. Базата в Яворов беше обстрелвана през март 2022 г. Украинските власти посочиха, че 61 военнослужещи са загубили живота си, докато Русия увеличи броя им до 180, твърдейки, че много от тях са чуждестранни войници.

През повече от две години на войната EL PAÍS интервюира множество военни източници, както украински, така и от страни от ЕС, които са съгласни, че никоя армия от НАТО не е участвала в наземни бойни действия. Но те също така са потвърдиха, че имат информатори на място, които да осигурят информация за ситуацията на фронта, да идентифицират ефективността на доставените оръжия и възможните проблеми при използването им, както и да открият възможни случаи на корупция по отношение на предоставената помощ.

Русия търси обяснение за френските наемници в Украйна

Русия търси обяснение за френските наемници в Украйна

Думата ще разгледа обръщението си към френския парламент на следващото заседание

Част от тези неофициални информатори са пенсионирани чуждестранни военни, воюващи като доброволци в редиците на Въоръжените сили на Украйна. Най-малко два източника, един американски и един украински, твърдят, че Вашингтон е особено активен в наблюдаването на тяхната помощ, с организирани мисии между неговото посолство и украинските власти, но също и в инспекции извън институционалните канали.

Люк Кофи, научен сътрудник в института Хъдсън, американски център за анализ на международната и отбранителната политика, намира за трудно да повярва, че американските военни могат да се движат свободно из Украйна: "Ще бъда много изненадан, ако американските войски имат свобода на движение да се движат из страната, за да наблюдават ситуацията. Знам, че персоналът на посолството на САЩ дори се нуждае от разрешение, за да отиде в Одеса. А преди 2022 г. американските инструктори нямаха право да ходят на изток от река Днепър. Съмнявам се, че могат сега."

Русия иска буферна зона в Украйна

Русия иска буферна зона в Украйна

Която да е достатъчно голяма, за да спре оръжия, произведени в чужбина