Представители на близо 200 държави се договориха на срещата на върха за климата COP28 да започнат да намаляват глобалното потребление на изкопаеми горива, за да предотвратят драстичното изменение на климата, съобщава "Ройтерс".

Това е първото по рода си споразумение, сигнализираща за евентуалния край на ерата на петрола.

Сделката, сключена в Дубай след две седмици на упорити преговори, имаше за цел да изпрати силен сигнал към инвеститорите и политиците, че светът е обединен в желанието си да скъса с изкопаемите горива - нещо, което според учените е последната надежда за предотвратяване на климатичната катастрофа.

Председателят на COP28 Султан Ал Джабер нарече споразумението "историческо", но отбеляза, че истинският му успех ще бъде в неговото изпълнение.

"Ние сме това, което правим, а не това, което казваме", подчерта той. "Трябва да предприемем необходимите стъпки, за да превърнем това споразумение в осезаеми действия".

Няколко страни приветстваха сделката като постигане на нещо неуловимо в десетилетията на преговори за климата.

COP28 обеща да утрои възобновяемата енергия за седем години

COP28 обеща да утрои възобновяемата енергия за седем години

Но големите производители на петрол, включително Саудитска Арабия, Русия и Иран, не се присъединиха, нито Китай, който е най-големият потребител в списъка

"За първи път светът се обединява около толкова ясен текст относно необходимостта от преход от изкопаемите горива", заяви министърът на външните работи на Норвегия Еспен Барт Ейде.

"Това беше слонът в стаята. Най-накрая се обърнахме директно към него", допълни той.

Над 100 държави лобираха упорито за силен език в споразумението на COP28 за "поетапно премахване" на употребата на петрол, газ и въглища, но срещнаха силна опозиция от ръководената от Саудитска Арабия група производители на петрол ОПЕК, която твърдеше, че светът може да намали емисиите и без да се избягват конкретни горива.

Членовете на Организацията на страните износителки на петрол заедно контролират почти 80% от доказаните петролни запаси в света заедно с около 1/3 от световния добив на петрол и техните правителства разчитат в голяма степен на тези приходи.

Междувременно малките уязвими от климата островни държави бяха сред най-ярките поддръжници на постепенното премахване на изкопаемите горива и получиха подкрепата на огромни производители на петрол и газ, като Съединените щати, Канада и Норвегия, както и ЕС и десетки други правителства.

"Това е моментът, в който мултилатерализмът всъщност се обедини и хората взеха индивидуалните интереси и се опитаха да определят общото благо", посочи пратеникът на САЩ по климата Джон Кери след приемането на споразумението.

Представителка на Алианса на малките островни държави също се обърна към пленарното заседание, като възнегодува, че споразумението е дадено преди неговите делегати да пристигнат в залата, и разкритикува текста като неамбициозен.

Шефът на COP28 зове страните да излязат от зоната си на комфорт

Шефът на COP28 зове страните да излязат от зоната си на комфорт

Настоява за постигане на споразумение преди края на двуседмичната среща на върха

"Стигнахме до заключението, че корекцията на курса, която е необходима, не е осигурена. Постигнахме постепенен напредък спрямо обичайния бизнес, когато това, от което наистина се нуждаем, е експоненциална стъпкова промяна в нашите действия", посочи тя.

Тя обаче не възрази официално срещу споразумението и речта ѝ предизвика овации.

Датският министър на климата и енергетиката Дан Йоргенсен се учуди на обстоятелствата около сделката: "Стоим тук - в петролна страна, заобиколени от петролни страни, и взехме решението да се отдалечим от петрола и газа".

Споразумението призовава за "преход от изкопаеми горива в енергийните системи по справедлив, организиран и справедлив начин, така че да се постигне нетна нулева стойност до 2050 г. в съответствие с науката".

То предвижда и утрояване на капацитета за възобновяема енергия в световен мащаб до 2030 г., ускоряване на усилията за намаляване на използването на въглища и ускоряване на технологии като улавяне и съхранение на въглероден диоксид, които могат да изчистят трудни за декарбонизиране индустрии.

След като споразумението е сключено, държавите са отговорни за изпълнението чрез национални политики и инвестиции.

Путин се надсмива над COP28 в преговори за петрол в съседство

Путин се надсмива над COP28 в преговори за петрол в съседство

Докато всички останали се опитват да спасят света от климатична катастрофа

В Съединените щати - най-големият производител на петрол и газ в света и най-големият източник на парникови газове в историята, администрациите, които са съзнателни за климата, се борят да приемат закони, съобразени с техните обещания за климата, чрез политически разделен Конгрес.

Президентът на САЩ Джо Байдън постигна голяма победа на този фронт миналата година с приемането на Закона за намаляване на инфлацията, който съдържаше стотици милиарди долари субсидии за електрически превозни средства, вятърна, слънчева и други технологии за чиста енергия.

Увеличаването на обществената подкрепа за възобновяеми енергийни източници и електрически превозни средства от Брюксел до Пекин през последните години, заедно с подобряването на технологиите, намаляващите разходи и нарастващите частни инвестиции също доведоха до бърз растеж на тяхното внедряване.

Въпреки това петролът, газът и въглищата все още съставляват около 80% от световната енергия и прогнозите варират значително относно това кога глобалното търсене най-накрая ще достигне своя връх.

Генералният секретар на ОПЕК Хайтам ал Гайс заяви в писмо от 6 декември до членовете и съюзниците на ОПЕК на COP28, че светът трябва да се насочи към емисиите, а не към самите изкопаеми горива, като ги призова да се противопоставят на всяко споразумение, насочена срещу петрола.

Производителите на петрол твърдят, че изкопаемите горива могат да бъдат пречистени от влиянието си върху климата чрез използване на технология, която може да улавя и съхранява емисиите на въглероден диоксид. Улавянето на въглерод обаче е скъпо и все още не е доказано в голям мащаб.

Папата към COP28: Борбата с климатичните промени е екологичен дълг

Папата към COP28: Борбата с климатичните промени е екологичен дълг

Тя има и социален аспект, насочен към по-бедните и младите, настоя Франциск