Украинският президент Володимир Зеленски заяви на 14 декември, че руските военни са разположили севернокорейски войници в пехотни атаки в Курска област. Те вече са претърпели "значително" загуби. Разположени са само за настъпателни операции, но може да ги използват в други неуточнени райони на фронтовата линия в бъдеще.

Това пише в поредния анализ на бойните действия в Украйна Институтът за изследване на войната (ISW).

Това е първият път, когато украински официален представител го съобщава, откакто министърът на отбраната Рустем Умеров го обяви в интервю за южнокорейската национална телевизия KBS на 5 ноември.

Руски блогъри наскоро признаха, че севернокорейските сили участват в атаки в Курска област и заявиха на 12 и 13 декември, че севернокорейски войници са участвали в превземането на Плехово (южно от Суджа) на 6 декември.

Зеленски: Русия започна да хвърля севернокорейски войници в атаки

Зеленски: Русия започна да хвърля севернокорейски войници в атаки

Руснаците учат Северна Корея на модерна война, Путин иска повече проблеми в Азия, предупреди украинският президент.

Няколко руски блогъри твърдят, че севернокорейските специални части са превзели Плехово без помощ от руските сили, но един блогър характеризира нападението като съвместна руско-севернокорейска операция.

Геолокирани кадри, публикувани на 14 декември, показват приблизително 40 пехотинци, провеждащи нападение източно от Кремяное (източно от Коренево), а някои източници твърдят, че на тях се виждат севернокорейски войски, въпреки че ISW не може независимо да провери.

На 14 декември украинският военен вестник Militarnyi, като цитира няколко украински източници, съобщи, че севернокорейски войници са извършили пехотни атаки на открит терен в групи от 20 до 30 души персонал в неопределени райони в Курска област.

ISW обаче не може независимо да провери нито едно от тези твърдения. По-рано отбеляза, че способността на Северна Корея да се учи и да интегрира уроци от битките заедно с Русия вероятно ще бъде значително влошена, ако руското военно командване използва войските в силно изтощителни атаки, водени от пехота.

ISW припомни, че украинските сили нанесоха удар по нефтено депо в Орловска област в нощта на 13 срещу 14 декември. Украинският генерален щаб съобщи, че подразделения на украинските сили за специални операции и украинските въоръжени сили са ударили петролното депо "Стоманен кон" близо до град Орел и предизвика пожар в обекта.

Щабът обясни, че нефтеното депо доставя продукти на руската армия и отбеляза, че украинските сили все още извършват оценка на щетите от битката. Кадри, публикувани на 13 и 14 декември, показват последиците от стачката и пожара в съоръжението, а руски официални лица признаха стачката и произтичащия от нея пожар.

Кремъл: Бъдещето на руските военни бази в Сирия предстои да се обсъжда

Кремъл: Бъдещето на руските военни бази в Сирия предстои да се обсъжда

Търси се контакт с новите управляващи в Дамаск

Перспективите за продължаване на военното присъствие на Русия в Сирия остават неясни, тъй като съобщенията, че Русия евакуира своите военни активи продължават. Главното управление на военното разузнаване на Украйна (ГУР) заяви на 14 декември, че "стотици" руски войници не могат да достигнат до военновъздушната база Хмеймим от провинция Хомс от страх, че ще бъдат обстрелвани. ГУР заяви, че Африканският корпус на руското министерство на отбраната (МО) е пристигнал в Сирия, за да защити руските сили, придвижващи се към руските бази на западното крайбрежие. Руският полковник Дмитрий Мотренко преговаря с военни контингенти в Сирия от други неуточнени държави, за да осигури гаранции за "имунитет" за руските войници, чакащи във военновъздушната база Тияс западно от Палмира.

Около 1000 руски военнослужещи са напуснали Дамаск на 13 декември в колона, насочваща се към пристанището на Тартус и военновъздушната база "Хмеймим". ISW е видял на 13 декември кадри на руски военни конвои, движещи се от Дамаск и други райони в Южна Сирия, вероятно към двете основни руски бази.

Русия не се изтегля от базите си в Сирия

Русия не се изтегля от базите си в Сирия

Изтегля за момента военните си от фронтовите линии

"Ройтерс" съобщи на 14 декември, че "сирийски служител по сигурността", разположен близо до военновъздушната база "Хмеймим", е заявил, че най-малко един товарен самолет е излетял от базата на 14 декември на път за Либия.

Сложният характер на временното сирийско правителство вероятно води до противоречиви доклади за това дали Русия е ангажирана в преговори със сирийските опозиционни групи. Hayat Tahrir al Sham (HTS) контролира сирийското временно правителство, но HTS и временното правителство все още нямат пълен контрол върху разнородните групи, които помогнаха за свалянето на режима на Асад. Руският заместник-министър на външните работи Михаил Богданов заяви на 12 декември, че Русия е установила контакти с HTS.

Ройтерс съобщи, че руски източник е заявил, че дискусиите между Русия и временното сирийско правителство продължават.

"Висш бунтовнически служител, близък до новата временна администрация", обаче каза той пред "Ройтерс", че въпросът за военното присъствие на Русия в Сирия и предишните споразумения на Русия с режима на Асад "не се обсъждат" и че преговорите в неопределено време в бъдеще ще разгледа този въпрос. Съобщава се, че длъжностното лице е заявило, че "последната дума ще има сирийският народ".

Информационният канал на Кремъл ТАСС съобщи на 13 декември, че Мохамед Сабра, сирийски политик, който представляваше Висшия комитет за преговори на сирийската опозиция на мирните преговори в Женева за гражданската война в Сирия през 2016 г., по подобен начин е заявил, че в бъдеще трябва да има референдум, който да позволи на сирийския народ да одобри всяко чуждо военно присъствие в Сирия.

Грузинският президент се присъедини към новите антиправителствени протести

Грузинският президент се присъедини към новите антиправителствени протести

Не признава новоизбрания президент, но призовава да се избягват провокациите

По отношение на новоизбрания президен на Грузия ISW обобщава, че новият, доминиран от "Грузинска мечта", парламент и други държавни органи избраха Михаил Кавелашвили за президент на Грузия на 14 декември.

Кавелашвили получи гласовете от членовете на парламента и други правителствени органи, необходими за покриване на прага от две трети, за да бъде президент, въпреки факта, че членовете на опозиционния парламент бойкотираха вота.

Президентът Саломе Зурабишвили продължава да оспорва легитимността на парламентарната изборна победа на партията "Грузинска мечта" и заяви, че "никой не е избирал никого" в отговор на избора на Кавелашвили.

Бивш футболист е новият президент на Грузия

Бивш футболист е новият президент на Грузия

Михаил Кавелашвили беше избран с 224 гласа