Руските сили увеличиха средната си скорост на напредък през 2025 г. благодарение на нов оперативен модел, подкрепен от технологични адаптации и промяна в тактиката на атакуване.
Това обобщават експертите от Института за изследване на войната (ISW).
От ISW наблюдава доказателства, които позволяват да се прецени, че руските сили са завзели 4831 квадратни километра в Украйна и са си възвърнали около 473 квадратни километра, които украинските сили бяха превзели в Курска област през 2025 г.
Руските завоевания в Украйна възлизат на 0,8% от територията на Украйна. През 2024 г. руските сили са завзели 3604 квадратни километра в Украйна.
Данните от украинския генерален щаб показват, че руските сили са понесли 416 570 жертви през 2025 г., което прави средно 78 жертви на квадратен километър завзета територия в Украйна и Курска област.
Средната дневна скорост на напредъка на руските сили през 2025 г. е била 13,24 квадратни километра на ден - по-висока от средната дневна скорост от 9,87 квадратни километра на ден през 2024 г.
Руското темпо на напредък обаче не е било постоянно през 2025 г. Руското темпо на напредък е било най-високо през ноември - 20,99 квадратни километра на ден, но този връх е настъпил след един от най-бавните месеци през 2025 г. - 8,8 квадратни километра на ден през октомври - и впоследствие е спаднало до 15 квадратни километра на ден през декември.
Руските сили започнаха да използват нов оперативен модел, който разчита на продължителна кампания за въздушно превъзходство над бойното поле, тактически блокиращи действия, мисии за проникване и масови атаки с малки групи, които позволиха на руснаците да напреднат в посока Покровск, Александровка и Хуляйполе през есента на 2025 г.
Руските сили започнаха да постигат някои ефекти от въздушно превъзходство, като използваха безпилотни летателни апарати за блокиране на украинските наземни линии за отбрана и доставки в началото на пролетта на 2025 г.
През април и май 2025 г. руската армия започна да разпространява своите елитни оператори на дронове от Центъра за съвременни безпилотни технологии "Рубикон".
Те до голяма степен са отговорни за успехите в оперативните усилия на Русия в областта на въздушното превъзходство - по цялата линия на фронта.
Руските технологични адаптации също подкрепиха кампанията на Кремъл за подтискане на украинските дронове.
Руските сили увеличиха производството на оптични безпилотни летателни апарати, които са по-устойчиви на украинските системи за електронна война (EW) и радиосмущения.
Допълнително Москва увеличи и обхвата на своите оптични безпилотни летателни апарати от около седем километра в началото на пролетта на 2025 г. до около 20 километра през лятото на 2025 г.
Последните технологични адаптации на Русия допълнително разшириха обхвата на руските оптични дронове до 50-60 километра.
Главнокомандващият на Украйна генерал-полковник Олександър Сирски отбеляза на 30 декември, че концентрацията на руски оптични дронове с обхват над 20 километра в посока Сиверск е позволила на Русия да превземе Сиверск.
Използването на оптични дронове от руските сили също е подобрило способността им да прекъсват украинските линии за отбрана и военни доставки в горските райони.
Става дума за отбранителната линия край Серебрянске, където радиоуправляемите дронове се затрудняват да оперират.
Кремъл е насочил усилията си за превземането на Донецка област, но и за създаването на буферни зони около Харков и Суми.
Украинските отбранителни позиции и укрепени райони затрудниха руското настъпление в определени райони през 2025 г. След неуспешни фронтални атаки Кремъл прие нова тактика насочена към заобикалянето на украинските отбранителни линии.
Първоначално руските сили засилиха настъплението си към Хуляйполе от юг и югоизток през май 2025 г., но до средата на юли 2025 г. не успяха да постигнат тактически значими успехи поради обширната отбранителна линия на Украйна, ориентирана срещу атаки от юг.
Последните руски успехи към Хуляйполе са от североизток и изток, като заобикалят тези отбранителни линии.
През 2025 г. руските сили изстреляха над 54 000 дрона с голям обсег и над 1900 ракети срещу Украйна.
Кремъл представи предполагаеми доказателства в подкрепа на твърдението си, че украински дронове са атакували резиденцията на руския президент Владимир Путин в област Новгород в нощта на 28 срещу 29 декември, но предполагаемите доказателства продължават да не са убедителни.
Руският президент Владимир Путин официално обяви 2026 г. за Година на единството на народите на Русия в своята ежегодна новогодишна реч.
Украинските сили наскоро напреднаха в западната част на Запорожска област. Руските сили наскоро напреднаха в близост до Покровск.

USD
CHF
EUR
GBP
bravebg
на 02.01.2026 в 11:56:18 #12Опако на 02.01.2026 в 03:32:43 Тyлyп, само не ми казвай от какво да се въздържам и от какво не! Вчерашно лaйнo, тръгнало акъл да дава.... че Русия ни е освободила е фактологично историческо събитие, кое няма да се промени в зависимост какво ти или аз обявяваме..... и какво на някой му се иска в мокрите сънища... а ролята на възрожденци, революционери и будители никой не може да я отнеме!
bravebg
на 02.01.2026 в 11:43:53 #11n-a-sBrKxb21 на 02.01.2026 в 08:34:57 къв комунизъм кви 5 лева бе човек, ти комунизъм знаеш ли какво е? Къде видя да говоря за централно планирана икономика, държавна собственост и т.н.? Точно обратното - говоря за решения изцяло обосновани на икономическа изгода, което е основа на пазарната икономика и демокрацията!
n-a-sBrKxb21
на 02.01.2026 в 08:34:57 #10Браве По-скоро изказванията ти са комунистически ,отколкото националистически!Ама вие русофилите се превърнахте в един Франкенщайн-патриоти ама със руски знамена!
И не ми обяснявай за България ,защото в Украйна живее ,една малка България ,която е подложена на бомбандировки от Бункерното Джудже!
Опако
на 02.01.2026 в 03:32:43 #9Ти се издокара по-голям националист от българските възрожденци и революционери, ве, руско ко.пеле!
За олигоф.рен, не знаещ нищо за нашите възрожденци и революционери, тяхната идеология и дейност, многократно рецидивирал в пренебрежителното отношение към тях и ролята им за освобождението на България, обявявайки Русия за "освободителка", доста нагличко от твоя страна е да ни обясняваш какъв трябва да е патриотът и националист - на практика, безмозъчен, който не е чел въобще историята на страната си!
Вие, руските подлоги, първо, не можете да бъдете български патриоти и второ, въздържайте се да ни обяснявате какво е!
bravebg
на 01.01.2026 в 22:55:11 #8n-a-sBrKxb21 на 01.01.2026 в 21:43:17 Всъщност аналогията раги ми смехурко идва най-вече от краварската неолиберастка, глобалистка паплач, която се стреми да боядиса целия свят в цветовете на дъгата и да направи всички небинарни безродственици с изпържени мозъци..... а Путин е последното нещо заради което съм против тия нагли лицемери.... но без съмнение Путин е най-голямата им грешка и този, който им изкара най-явно кирливите ризи и двуличието на показ.... А всеки нормален български националист,трябва да бъде България и грам да не му пука кое от къде идва, стига да е изгодно за България..... това по презумпция е националист! И националистите по презумпция си седят на мястото и не ги интересува как е във Влодивосток, Брюксел или Вашингтон..... на теб като ти е зор пали към Париж, Лондон, Ню Йорк и където там още те влече....
n-a-sBrKxb21
на 01.01.2026 в 21:43:17 #7До Бравето Абе червеномозъчен глупендър ,всички дето сме ПРОТИВ Терорусия ли сме либерали???В Западна Европа ,всички либерали и либерални партии са русофилски и пропутински(ограмоти се малко,преди да дрънкаш глупости)!!!Всеки нормален български националист,трябва да бъде против Путиновата Русия(която потопи в кръв ,редица страни,заради болните амбиции на Джуджето)!!!Браве ,редно е с твоите побратими русофили като Охоото да поемете път към Владивосток и да изчезнете ,завинаги от Европа !
bravebg
на 01.01.2026 в 15:56:05 #62, 3, 5 милиона, могат и 27 милиона жетртви да дадат и са ги давали.... да му мислят тия де нямат толкова за даване.... пресметнали нам колко си десетилетия, че щели да са им необходими на руснаците, ама не пресметнали, че то няма толкова украинци да се бият толкова време..... аман от гладкомозъчни либерасти
n-a-sBrKxb21
на 01.01.2026 в 15:24:46 #5А колко окупатора ,наториха украинския чернозем?Някъде към милион...
oxoo
на 01.01.2026 в 14:41:25 #4Интересно е,че започнаха да се прокрадват и фриволни,не"истински"новини,е,под сурдинка,като"недоказани"!
Xa-x@v
на 01.01.2026 в 13:55:24 #3n-a-viOHOL9s на 01.01.2026 в 13:08 От 89 година насам видях едно,по големи опашати лъжци от Западната пропаганда няма
n-a-viOHOL9s
на 01.01.2026 в 13:08:01 #2Най -обичам да чета матрьошка да говори как не вярва на лъжи - такъв оксиморон е
NaskoZashtoto
на 01.01.2026 в 10:22:12 #1Ако се вярва на украинския генерален щаб за четирите години на война Русия е загубила два милиона войници на боййното поле, а Украйна четиридесет хиляди. Друг е въпросът, че съотношението на разменените останки на загинали е обратното и само предадените от руската на украинската страна чували наближават двадесет хиляди. Вервайте…