За да поддържа добри отношения с Китай, не е необходимо една държава да е част от инициативата "Един пояс, един път". Това заяви италианският премиер Джорджа Мелони, цитиран от "Ройтерс".

Италия е единствената голяма западна страна, която се присъедини към китайската схема, която предвижда възстановяване на стария Път на коприната, за да свърже Китай с Азия и Европа и залага големи разходи за инфраструктура.

В интервю за в. "Месаджеро" Мелони посочи, че все още е твърде рано да се заключи дали Италия е взела правилното решение с присъединяването си към "Един пояс, един път", или да обмисля дали трябва да остане част от проекта.

Италия напуска китайската инициатива "Един пояс, един път"?

Италия напуска китайската инициатива "Един пояс, един път"?

Солидарност с другите страни от Г-7

"Нашата оценка е много деликатна и засяга много интереси", отбеляза Мелони. Споразумението изтича през март 2024 г. и ще бъде автоматично подновено, освен ако някоя от страните не информира другата, че се оттегля, с най-малко три месеца предизвестие.

Мелони заяви, че макар Италия да е единствената богата демокрация от Г-7, която е подписала меморандума за "Един пояс, един път", не тя е страната от Европа и Запада с най-силни икономически и търговски връзки с Китай.

ЕС иска стабилно сътрудничество с Китай, но да играе по правилата

ЕС иска стабилно сътрудничество с Китай, но да играе по правилата

Шарл Мишел призова Пекин да притисне Русия да прекрати войната в Украйна

"Това означава, че е възможно да имаме добри отношения, също във важни области, с Пекин, без те непременно да са част от цялостен стратегически план", изтъкна тя.

По-рано този месец високопоставен служител на италианското правителство разкри, че е много малко вероятно Италия да поднови споразумението.

Китай е сред най-големите пазари за повечето страни от Г-7, особено за зависими от износа икономики, като Япония и Германия.

ЕС търси намаляване на икономическата зависимост от Китай

ЕС търси намаляване на икономическата зависимост от Китай

Ще бъде обсъдено на срещата на върха през юни