В интерес на Европейския съюз е да поддържа "стабилно и конструктивно" сътрудничество с Китай. Това заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, цитиран от "Ройтерс".
Изказването му идва в момент, когато лидерите на страните от Г-7 се събират на среща, чийто основен фокус е "икономическата принуда" и други опасения по отношение на Китай.
Лидерите на страните от Г-7 ще се срещнат в японския град Хирошима от днес и се очаква да излязат с обща позиция, в която ще бъде поставен акцент и върху Китай, като сред засегнатите въпроси ще бъдат "икономическа принуда и друго поведение", разкри американски служител.
Лидерите от Г-7 ще обсъдят как да отправят предупреждение към втората по големина икономика в света срещу заплахата ѝ за глобалните вериги за доставки и икономическата сигурност, без обаче да изолират силния и важен търговски партньор.
ЕС иска "да понижи риска, за да намали свръхзависимостта и да извърши диверсификация, за да се справи с порочните практики", посочи Мишел на брифинг в Хирошима.
"Стабилните и конструктивни отношения с Китай са в наш взаимен интерес", подчерта обаче той.
"Като се има предвид ролята му в международната общност и размера на икономиката му, Китай носи особена отговорност в света и трябва да играе според международните правила", подчерта още Мишел.
Китай традиционно е един от най-големите търговски партньори на Русия благодарение на енергетиката. Русия увеличи зависимостта си от Китай за държавни приходи от износ, след като западните купувачи прекъснаха връзките си в Москва след инвазията ѝ в Украйна.
Мишел призова Китай да използва влиянието си над своя съсед, за да сложи край на войната в Украйна.
"Призоваваме Китай да притисне Русия да прекрати военната си агресия", настоя той.
От февруари насам Китай търси подкрепа за мирния си план от 12 точки относно политическото уреждане на кризата в Украйна.
Опако
на 19.05.2023 в 22:47:21 #3Руските чукчи, на някакво менте алкохол я карате от десетилетия, плямпате безумни и несвързани неща! Съвсем ви е изветрял акъла! ЕС не е васал на САЩ, а Байдън съвсем ясно отговаря на въпроси на журналисти, от началото на путинофашистката агресия в Украйна, че се допитва до партньоритте си! ЕС се възползва дълги години от протекцията на САЩ - това ни позволи да икономисваме от военни разходи и да инвестираме повече в социални и в развитие. Има си значи и доста положителни страни, друг да ни гарантира сигуурността. Статуквото ще се промени! Руските глупости за васалитет на ЕС спрямо САЩ ги пазете за приятелчетата си в Чукотка, и останалите мужици в Русия, които не познават друг начин на съществуване още от създаването на руската кочина!!
beyonder-realm
на 19.05.2023 в 19:55:24 #2Какво сътрудничество с врага, най влиятелната сила в Запада САЩ я обяви за първи световен геостратегически враг
bravebg
на 19.05.2023 в 12:35:46 #1skandalen на 19.05.2023 в 09:01:58 В Г-7, "Г"-то е за "група".... "групата на седемте"... просто пропагандата промива мозъците, че това са седемте най-големи икономики или най-напреднали икономики, но на практика те никога не са били такива.... винаги е имало поне една друга икономика, която е по-голяма, по-напреднала от някой от страните в Г-7 (Г-5 по-рано или дори и при оригиналните 4 държави от първата среща).... ако трябва да ги определим като "най" в нещо, то е че са групата на "най-наглите".... тези дето си мислят, че трябва да управляват света и всички да им се подчиняват безусловно....