Десетки хиляди протестиращи се стекоха в събота в Тел Авив и други градове в Израел, за да изразят за пореден път несъгласието си със съдебната реформа на крайнодясното правителство на премиера Бенямин Нетаняху, съобщи АП.
Масовият протест идва точно преди знаковото честване на 75-та годишнина на Израел. Празникът в чест на основаването на Израел през 1948 г., обикновено проява на национално единство, беше помрачен от една от най-сериозните кризи в историята на Израел. Плановете на правителството на Нетаняху да отслаби Върховния съд възмутиха израелците, които ги виждат като нападение срещу системата на контрол и баланс на тяхната страна и заплаха за самата ѝ демокрация.
"Тук не става въпрос за така наречената съдебна реформа, а за демокрация, каза Шейла Кац, ръководител на Националния съвет на еврейските жени, от митинга в центъра на Тел Авив - море от синьо-бели национални знамена. За да могат вашите свещени съдилища да защитават правата на всички хора, те трябва да останат независими от политиката."
Тълпи от израелци държаха знаци, отбелязани със 75 за рождения ден на Израел, и банери с думите "министър на престъпността", насложени върху лицето на Нетаняху.
Протестите обхванаха цялото израелско общество. Хиляди офицери в елитни резервни части на армията заявиха, че ще откажат да се явят на служба. Лидерите на високотехнологичния бизнес и сферата на сигурността се обявиха против предложението. Профсъюзите призоваха за обща стачка.
Президентът на САЩ Джо Байдън, лидерът на най-важния съюзник на Израел, публично критикува плановете на Нетаняху.
Яростните обществени протести принудиха Нетаняху да отложи плана с надеждата да намери компромис, както и да върне на поста уволнения поради несъгласие с реформата военен министър.
Планът ще даде на Нетаняху, който е съден по обвинения в корупция, и неговите партньори в най-твърдата коалиция в историята на Израел последната дума при назначаването на националните съдии. Това също така ще даде на парламента, който е контролиран от неговите съюзници, власт да отменя решенията на Върховния съд и ще ограничи способността на съда да преразглежда законите.