Израелските власти в неделя решиха да се удвои населението си на окупираните Голански възвишения. Те цитираха за основна причина продължаващите заплахи от Сирия, въпреки умерения тон на бунтовническите лидери, които свалиха президента Башар ал-Асад преди седмица, съобщава "Ройтерс".

"Укрепването на Голан укрепва Държавата Израел и това е особено важно в този момент", каза в изявление премиерът Бенямин Нетаняху.

"Непосредствените рискове за страната не са изчезнали и последните събития в Сирия увеличават силата на заплахата - въпреки умерения имидж, към който бунтовническите лидери твърдят, че се стремят", каза министърът на отбраната Израел Кац.

Кабинетът на Нетаняху съобщи, че правителството единодушно е одобрило план за повече от 11 милиона долара за насърчаване на демографския растеж в Голан.

В него се казва, че Нетаняху е представил плана на правителството "в светлината на войната и новия фронт срещу Сирия и от желанието да удвои населението на Голанските извори".

Израел превзе по-голямата част от стратегическото плато от Сирия в Шестдневната война от 1967 г., анексирайки го през 1981 г.

Новата власт в Сирия не търси конфликти с Израел

Новата власт в Сирия не търси конфликти с Израел

Страната се фокусира върху възстановяването след края на управлението на Башар ал-Асад

През 2019 г. тогавашният президент Доналд Тръмп обяви подкрепата на САЩ за израелския суверенитет над Голанските извори, но анексирането не беше признато от повечето страни. Сирия настоява Израел да се изтегли, но Израел отказва, позовавайки се на опасения за сигурността. Различни усилия за мир се провалиха.

Около 31 000 израелци са се заселили там, каза анализаторът Авраам Левин от изследователския и образователен център Алма, специализиран в предизвикателствата пред сигурността на Израел по северната му граница. Много от тях се занимават със земеделие, включително лозя, и туризъм. Голан е дом и на 24 000 друзи, арабско малцинство, което изповядва вид ислям, каза Левин. Повечето се идентифицират като сирийци.

"Хизбула" се надява Израел да бъде враг и на новата власт в Сирия

"Хизбула" се надява Израел да бъде враг и на новата власт в Сирия

В същото време, Израел унищожава сирийско оръжие, за да не попадне в ръцете на групировката

Припомняме, че докато ливанската групировка "Хизбула" изрази надежда новата власт в Сирия да запази същия курс към общия враг Израел, Дамаск обяви, че в момента приоритет е възстановяването на страната след войната и няма да търси конфликти. 

Пет десетилетия управление на семейството на Асад приключиха, когато той избяга в Москва, където правителството му предостави убежище. Иран подкрепи Асад в дългата гражданска война в Сирия и свалянето му от власт се възприема като голям удар по водената от Иран "Ос на съпротивата", политически и военен съюз, който се противопоставя на израелското и американското влияние в Близкия изток.