Крайно десният министър на сигурността на Израел Итамар Бен-Гвир призова еврейските заселници да се върнат в Газа на препълнено събрание в неделя, предизвиквайки осъждане от страна на палестинците, които казаха, че думите му се равняват на призив за принудителното им депортиране, предава "Ройтерс".
Изявлението на Бен-Гвир се сблъска с официалната позиция на правителството, повторена от премиера Бенямин Нетаняху, че Израел не възнамерява да върне постоянно присъствие в Газа, след като войната с "Хамас" приключи.
Палестинските власти бързо заявиха, че подобни призиви подбуждат към принудително разселване на палестинци и заплашват сигурността и стабилността на региона.
Коментарите също бяха осъдени в понеделник както от "Хамас", така и от израелски опозиционни фигури.
Бен-Гвир, който ръководи една от малките националистически партии в дясната коалиция на Нетаняху, каза на конференция, че завръщането на еврейските заселници и военните е единственият начин да се гарантира, че няма да се повтори опустошителната атака срещу Израел от бойци на "Хамас" на 7 октомври.
"Крещяхме и предупреждавахме", каза Бен-Гвир на събитието, организирано от групи заселници, на което присъстваха стотици хора и до дузина правителствени министри, според израелската телевизия Канал 12. "Ако не искаме още един 7 октомври, трябва да се върнем у дома и да контролираме земята."
Той каза, че има нужда от "насърчаване на емиграцията" на жителите на Газа.
Израел, който изтегли своите военни и заселници от Газа през 2005 г. след 38-годишна окупация, започна ожесточени въздушни удари и сухопътно нахлуване в анклава като отмъщение след атаката на "Хамас".
Срещата в неделя подчерта високото напрежение около въпроса за еврейските селища, който е в основата на конфликта между Израел и палестинците от десетилетия.
Присъстващите скандираха своята подкрепа за възстановяването на еврейските селища в Газа и северната част на окупирания Западен бряг.
Финансовият министър Бецалел Смотрич, друг крайно десен член на коалицията на Нетаняху, каза, че много от децата, които са били евакуирани от селища в Газа, са се върнали като войници, за да се бият във войната с "Хамас". Той каза, че се противопоставя на решението на правителството да евакуира еврейските селища от Газа в миналото.
"Знаехме какво ще донесе това и се опитахме да го предотвратим", каза Смотрич в реч. "Без селища няма сигурност.
Израел заяви, че целта му е да унищожи "Хамас" и да върне повече от 130 заложници, които все още се държат в Газа, но казва, че не възнамерява да поддържа постоянно присъствие в анклава, въпреки че иска контрол на сигурността, след като войната приключи.
Съединените щати, най-близкият съюзник на Израел, заявиха, че Газа трябва да продължи да се управлява от палестинци след войната и че трябва да има сериозни стъпки към създаването на палестинска държава.
Газа, Западният бряг и Източен Йерусалим, които палестинците искат като столица на бъдеща независима държава, бяха превзети от Израел във войната в Близкия изток през 1967 г. Повечето държави смятат еврейските селища, построени там, за незаконни.
Израел оспорва това, позовавайки се на историческите и библейски връзки на еврейския народ със земята.
Бени Ганц, центристки член на военния кабинет, каза в понеделник присъствието на членове на правителството и коалицията е навредило на позицията на Израел в чужбина и ще компрометира усилията за освобождаване на заложници.
Председателят на опозицията и бивш израелски премиер Яир Лапид нарече конференцията заблуда и опасна в телевизионно изявление в Кнесета.
Палестинското външно министерство осъди събитието от неделя, което последва изслушванията в Международния съд на южноафриканските обвинения - отречени от Израел - че публични изявления за Газа от някои десни израелски служители представляват геноцид.
"Хамас" заяви, че срещата е "разкрила намеренията за прилагане на престъпленията на разселване и етническо прочистване срещу нашия палестински народ".