Най-големите компании за социални медии в света не правят достатъчно, за да помогнат на Канада да се бори с потенциалните чужди намеси в изборите през октомври и правителството обмисля да наложи регулации, съобщава "Ройтерс".
Канадският министър Карина Гулд коментира, след като канадската агенция за електронни сигнали и шпионаж заяви, че е много вероятно "чужди играчи" да се опитат да се намесят в изборите.
Гулд очаква Google Inc, Twitter Inc и Google Alphabet Inc да помогнат, като насърчават прозрачността, автентичността и почтеността в техните платформи, и заяви, че е разочарована от бавните преговори с компаниите.
Запитана, дали Отава може да регулира компаниите, Гулд допълва, че Канада ще трябва да потърси механизми, ако не види достатъчно напредък, и отбеляза, че и Великобритания е предложила регулация на социалните медии.
"Ние провеждаме активни разговори с нашите партньори и съюзници по света за това как ще изглежда това в канадски контекст ... ако има момент и възможност сериозно да проучим как можем да продължим напред", обяснява тя.
По-рано в понеделник Службата, която се занимава за разузнаване на чужди сигнали и защитава електронните информационни и комуникационни мрежи на канадското правителство, публикува доклад за вероятна чуждестранна намеса в изборите, но не спомена никаква конкретна заплаха от страна на Русия.
Служители на американското разузнаване и правителствата на някои страни от Европейския съюз обвиниха Русия в намеса в изборите им през последните години, обвиненията са отхвърлени от Москва.
"Много е вероятно канадските гласоподаватели да се сблъскат с чуждестранни кибернамеси преди и по време на общите избори през 2019 г.", коментира службата, която отбелязва, че демократичните правителства по света са подложени на повече кибератаки.
Миналата седмица канадският външен министър Кристия Фриленд заяви, че е "много загрижена" за възможна намеса на Русия в изборите и че "вероятно вече са положени усилия от страна на злонамерени чуждестранни играчи, които искат да попречат на нашата демокрация".
Службата коментира, че е малко вероятно чуждестранна киберкампания да бъде толкова голяма, колкото руската намеса по време на изборите в САЩ през 2016 г., отчасти защото обществената осведоменост за потенциалните заплахи сега е много по-голяма.
Според доклад на американските разузнавателни служби през януари 2017 г., руският президент Владимир Путин е наредил сложна кампания за влияние, включваща кибератаки, за да оклевети кандидата за президент на демократите Хилъри Клинтън и да подкрепи Доналд Тръмп.
Почти не съществуват шансове някой да преобърне резултатите от канадските избори, като се има предвид, че избирателите използват хартиени бюлетини.
Somebodyelse
на 08.04.2019 в 23:29:57 #1Пеераско ако някой в СК посмее да обменя мнение какво нискораско прасе е вожда име ще бъде ликвидиран скоропостижно. Иначе цензура в СК няма. Ама никаква даже няма