Кая Калас - бъдещият върховен представител на ЕС по външната политика, настоя да не се правят предположения за това какво ще направи новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп в Украйна, съобщава "Ройтерс".

Тя предупреди, че изолационизмът никога не е работил за Съединените щати.

Бившият министър-председател на Естония заяви на изслушването си в Европейския парламент, че не смята, че някой все още знае какво ще направи Тръмп относно войната в Украйна, предизвикана от инвазията на Русия през 2022 г.

След като депутат коментира, че Тръмп може да прекрати военната подкрепа на САЩ за Киев и цитира новоизбрания вицепрезидент Дж. Д. Ванс, който твърди, че части от Украйна могат да останат за Русия като част от мирно споразумение, Калас отправи косвено предупреждение за изолационизма.

"Ако погледнем към историята, изолационизмът никога не е работил добре за Америка", изтъкна тя.

Подобно на много европейски лидери през последните дни, тя също се опита да представи аргументите за продължаващата подкрепа на САЩ за Украйна, като свърза войната с опасенията на Тръмп относно възхода на Китай.

Тръмп: Европа ще плати висока цена за това, че не купува достатъчно американски стоки

Тръмп: Европа ще плати висока цена за това, че не купува достатъчно американски стоки

Той обещава да наложи 10% мита върху вноса от всички страни и 60% мита върху вноса от Китай.

Тя отбеляза, че Русия не би могла да води войната толкова силно без подкрепата на Китай.

"Ако Америка се тревожи от Китай, първо трябва да се тревожи от Русия", изтъкна Калас.

Тръмп, който ще встъпи в длъжност през януари, многократно е критикувал мащаба на помощта на САЩ за Украйна и е казвал, че бързо ще прекрати войната.

Неговата изборна победа миналата седмица повдигна нови въпроси относно бъдещето на западната помощ за Киев и оказа натиск върху европейските страни да се подготвят за сценарий, при който Вашингтон ще намали подкрепата си за Украйна.

Калас, който ще наследи Жозеп Борел през следващите седмици като ръководител на външната политика на ЕС, заяви, че Европа трябва да наблегне на отношенията между Русия, Иран, Северна Корея и Китай в разговорите със своите съюзници.

Твърд защитник на Украйна, Калас предупреди и че ще има последствия другаде по света, ако се смята, че Русия е спечелила от нахлуването си в Украйна.

"Ако агресията се отплаща някъде, тя служи като покана да я използваме другаде - това е нашето безпокойство", поясни тя.

Шолц и Тръмп ще работят за връщането на мира в Европа

Шолц и Тръмп ще работят за връщането на мира в Европа

Позиция на ключови съюзници в НАТО

Инвазията на Русия и несигурността относно бъдещето на подкрепата на САЩ за сигурността на Европа оказват натиск върху лидерите на континента да направят повече в областта на отбраната. Калас подчерта, че е силен поддръжник на тези усилия.

"Ясно е, че трябва да направим повече: да произвеждаме повече отбранителни способности, боеприпаси".

Тя обаче изтъкна, че НАТО трябва да остане водеща роля, когато става въпрос за европейската отбрана, като ЕС подкрепя въпроси като увеличаване на производството на оръжие.

"Не мисля, че Европейският съюз се нуждае от отделни военни сили", посочи Калас.

Тя заяви, че вижда "синергия" между НАТО и ЕС, "така че НАТО да подготви военните планове, а Европейският съюз и държавите членки наистина се фокусират върху това как тези боеприпаси и способности се изпълняват".

Русия за победата на Тръмп: Лоша новина за Украйна

Русия за победата на Тръмп: Лоша новина за Украйна

Москва вижда възможност за пренастройване на отношенията със САЩ