Президентът на Кения Уилям Руто пое ангажимент страната да ръководи многонационални сили, които с подкрепа от ООН да помогнат на полицията в Хаити да се бори с групировките там, съобщава "Асошиейтед прес".
Жителите на двете страни обаче поставят под съмнение плана, прокарван от правителството на Съединените щати.
Президентът Уилям Руто говори вчера по време на церемония за установяване на дипломатически отношения с карибската нация. Премиерът на Хаити Ариел Хенри също присъства. Преди години Хенри поиска незабавно разполагане на такива сили. "Като водеща нация в подкрепяната от ООН мисия за сигурност в Хаити, ние се ангажираме да разположим специализиран екип за цялостна оценка на ситуацията и формулиране на приложими стратегии, които ще доведат до дългосрочни решения", анонсира Руто.
Хаитянските групировки често навлизат в престрелки с полицията там и участват в нелегални дейности като изнудване и трафик на наркотици. Влиянието им нараства през 2021 г. след убийството на президента Жовенел Моиз, като в момента контролират големи части от столицата на Хаити Порт о Пренс.
Училищата в някои райони са затворени поради размириците, а близо 200 000 хаитяни са разселени, след като домовете им са били опожарени.
От САЩ похвалиха Кения, че обмисля да ръководи подкрепяните от ООН сили и изготвиха резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която да разреши това. Все още обаче не е даден график за внасянето и гласуването му. Бахамите и Ямайка предложиха да подкрепят многонационалните сили.
Кения изпрати екип за оценка в Хаити преди седмици с идеята да разположи 1000 свои полицаи. Кенийските служители не са отговорили на въпроси, включително какво се предлага на правителството в замяна на ръководството на силите.
Някои хаитяни и кенийци изразиха скептицизъм относно многонационалното разполагане, ръководено от кенийската полиция, която отдавна е обвинявана в използването на смъртоносна сила, изтезания и други злоупотреби.
"През изминалата година станахме свидетели на вълна от наказателни полицейски действия по време на протести, извънсъдебни убийства, смъртни случаи в ареста, умишлено изтезание на деца, намеса в разследващите органи" и други нарушения в Кения, заяви групата за наблюдение, която работи с медицински и правни експерти Независимото медико-правно звено (IMLU) в доклад този месец.
От НПО-то са документирали 482 случая на изтезания, извънсъдебни убийства и други нарушения в страната между 1 октомври 2022 г. и 31 август тази година. Това бележи двоен растеж спрямо броя на случаите година по-рано при бившия президент Ухуру Кениата.
От групата коментираха, че това е "тревожно нарастване" на полицейските злоупотреби при ръководството на Руто, който се зарече да защити градската младеж от полицейско насилие. "Изявления, които възхваляват нарушенията на правоприлагащите органи и издаването на заповеди за стрелба за убийство, влошават и без това критичната ситуация."
Според генералният инспектор на националната полиция на Кения случаите са инсценирани, за да могат служителите на реда да бъдат обвинявани в използване на прекомерна сила.
Полицията отказва да докладва всички смъртни случаи и наранявания на създадения от правителството контролен орган и дори отказва да записва оплаквания от жертви, добави групата.
Миналия месец ООН съобщи, че 1860 души са били убити, ранени или отвлечени в Хаити от април до юни, което е 14% увеличение в сравнение с първите три месеца на годината. Сред убитите има 13 полицаи. Други 298 души са били отвлечени. Бандите продължават да използват изнасилване и осакатяване, за да всяват страх, се казва в доклада.
Докладът беше публикуван ден, след като посолството на САЩ в Хаити призова гражданите на САЩ да напуснат страната "възможно най-скоро" предвид предизвикателствата пред сигурността.
Един от най-влиятелните лидери на бандите в Хаити Джими Шеризие, който е бивш полицаи предупреди, че ще се бори с всяка международна сила, разположена в страната, ако извърши злоупотреба.