Изключването на балтийските държави от електропреносната мрежа на Русия лиши Москва от възможността да използва електричеството като оръжие срещу тях и направи Европа още по-единна. Това заяви във вечерното си обръщение президентът на Украйна Володимир Зеленски, цитиран от "Укринформ".

Той подчерта, че това е значимо събитие за целия регион и Европа като цяло.

"Украйна вече беше направила това през 2022 г. и сега балтийските държави също се освободиха от зависимост. Москва вече няма да може да използва енергията като оръжие срещу балтийските държави. Това също означава, че Европа е станала още по-сплотена", отбеляза президентът.

Според Зеленски всички европейски страни трябва да продължат да следват този курс, особено тези от Централна Европа, които все още имат споразумения с Русия.

"Трябва да работим по-тясно с Америка - втечнен природен газ, петрол. Трябва да работим по-тясно с нашите партньори в страните, съседни на Европейския съюз, в този регион, за да внасяме необходимата енергия. Кавказ, Близкия изток, Северна Африка", каза той.

Президентът смята, че колкото по-малко зависими от Русия са европейците, толкова по-скоро можем да осигурим надеждна сигурност за всички в Европа.

"Поздравявам нашите приятели - Литва, Латвия и Естония - за днешното постижение. Важно е, че Полша помага, доказвайки още веднъж, че сътрудничеството между всички нас означава независимост на всеки от нас", завърши Зеленски.

Балтийските страни успешно се включиха към електрическата мрежа на ЕС

Балтийските страни успешно се включиха към електрическата мрежа на ЕС

Кая Калас нарече промяната "победа за свободата и европейското единство"

Припомняме, че по-рано Естония, Латвия и Литва обявиха, че успешно са синхронизирали своите електрически системи с европейската континентална електропреносна мрежа.

Това се случва ден, след прекъсването на десетилетни енергийни връзки с Русия и Беларус.

Планирано от много години, сложното превключване от мрежата на техния бивш съветски господар има за цел да интегрира трите балтийски страни по-тясно с Европейския съюз и да повиши енергийната сигурност на региона.

"Направихме го!", написа латвийският президент Едгарс Ринкевичс в социалната мрежа X.

След изключването вчера от мрежата IPS/UPS, създадена от Съветския съюз през 50-те години на миналия век и понастоящем управлявана от Русия, балтийските страни прекъснаха трансгранични високоволтови преносни линии в Източна Латвия, на около 100 метра от руската граница и раздадоха парчета нарязана жица на ентусиазирани минувачи за спомен.

ISW: Балтийските държави скъсаха с енергийната зависимост на Русия

ISW: Балтийските държави скъсаха с енергийната зависимост на Русия

Кремъл показва, че няма пряк интерес от преговори с Украйна

Върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас - самата тя естонка - по-рано тази седмица нарече промяната "победа за свободата и европейското единство".

Балтийският регион е в състояние на повишена тревога след прекъсвания на захранващ кабел, телекомуникационни връзки и газопровод между Балтийските страни и Швеция и Финландия. Смята се, че всички те са причинени от кораби, влачещи котви по морското дъно след нахлуването на руските сили в Украйна. Русия отрече всякакво участие.

Полша и балтийските страни разположиха военноморски сили, елитни полицейски части и хеликоптери, след като подводна енергийна връзка от Финландия до Естония беше повредена през декември, а литовската армия започна учения за защита на сухопътната връзка с Полша.

Обмислят такса за корабоплаване в Балтийско море заради скъсаните кабели

Обмислят такса за корабоплаване в Балтийско море заради скъсаните кабели

Целта е да бъде защитена подводводната инфраструктура

Анализатори посочват, че повече щети на връзките могат да тласнат цените на електроенергията в балтийските страни до нива, невиждани след нахлуването в Украйна, когато цените на енергията скочиха.

Електромрежата IPS/UPS беше последната останала връзка с Русия за трите страни, които се възродиха като независими нации в началото на 90-те години при разпадането на Съветския съюз и се присъединиха към Европейския съюз и НАТО през 2004 г.

Трите държави са твърди поддръжници на Киев и спряха покупките на електроенергия от Русия след нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г. Те обаче разчитаха на руската мрежа за контрол на честотите и стабилизиране на мрежите, за да избегнат прекъсвания.

Балтийските страни се отделят от общата електропреносна мрежа с Русия и Беларус

Балтийските страни се отделят от общата електропреносна мрежа с Русия и Беларус

Предвижда се това да се случи през февруари 2025 г.