Украйна премахна своя черен списък на "спонсорите на войната", централната част от нейната кампания за оказване на натиск върху компаниите, които правят бизнес в Русия, съобщава "Ройтерс".
Критиците казват, че кампанията е била нагла и субективна, докато поддръжниците казват, че тя разкрива как индустрията остава лоялна към Москва.
Припомняме, че това се случва след натиск от Китай и Запада. Очакваше се Киев да вземе подобно решение.
Черният списък е без юридически статут, но е смущение за около 50 големи компании, включени в него за това, че оперират в Русия и подпомагат войната на Кремъл в Украйна, като например плащат данъци.
Това ще бъде показателно за това как Киев трябва да смекчи позицията си, тъй като става все по-трудно да запази подкрепата в световен мащаб за военните си усилия повече от две години след началото на войната.
През февруари Пекин - основен потребител на украинско зърно, поиска Киев да премахне 14 китайски компании от списъка, за да "елиминира негативните въздействия".
Въпреки че Китай се възприема като съюзник на Русия, Киев заяви, че се надява втората по големина икономика в света да вземе участие в срещата на върха на световните лидери тази пролет, на която ще бъде направен опит за прокарване на плана за мир на президента Володимир Зеленски.
Вторият източник посочи, че Австрия, Китай, Франция и Унгария са упражнили натиск върху Киев относно списъка и добави, че той може да бъде премахнат от интернет до дни.
B4Ukraine, коалиция от групи на гражданското общество, заяви, че отпадането на списъка е разочароващо и че повечето правителства не са направили малко, за да притиснат компаниите да прекратят връзките си с Русия.
Карин Допелбауер, австрийски депутат от либералната партия Неос, разкритикува правителството във Виена за оказване на натиск върху черния списък. "Правителството трябва да разбере, че всякакви удобни отношения с Путин са приключили", каза тя.