Тази година е необходима повече работа за постигане на споразумения с Китай по основни въпроси, свързани с климата. Това заяви Американският пратеник по въпросите на климата Джон Кери след тридневните разговори в Пекин за възстановяване на доверието между двете страни, съобщава "Ройтерс".
Те се съгласиха, че е необходимо спешно споразумение по темата, както и че трябва да се придържат към ангажимента глобалните температури да не се покачват над 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните температури.
Това бележи промяна в тона на Китай, като до преди това страната поставяше под въпрос последния научен доклад на ООН за глобалното затопляне.
Припомняме, че преди почти година преговорите за климата между САЩ и Китай бяха прекратени след посещение на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван.
Китай планира допълнителни преговори със САЩ преди следващата среща на върха на ООН за климата, COP28 на 29 ноември в Дубай, уповести Кери.
"По-нататъшните ангажименти трябва да помогнат за отключването на повече амбиции за намаляване на потреблението на въглища, намаляване на емисиите на метан и постигане на по-силен резултат на COP28", каза старши съветникът по климата в екологичната група Грийнпийс в Пекин Ли Шуо.
Той описа разговорите тази седмица като "сложна спасителна операция за климатичния диалог между САЩ и Китай".
Кери освен това обяви, че САЩ настоява за ново рамково споразумение, което ще накара Китай "да приеме нещо, което те не са приемали преди", без да даде подробности.
Преди това, по време на разговорите Кери каза на китайския вицепрезидент Хан Джън, че задържането на глобалното затопляне до близо 1,5C ще изисква значителни усилия от страна на Китай за намаляване на емисиите на въглероден диоксид, метан и други парникови газове.
Китай все още не е публикувал официално изявление относно преговорите.
По-рано тази седмица, китайският президент Си Дзинпин повтори "непоколебимия" ангажимент на страната за справяне с изменението на климата, съобщи Синхуа в отделен доклад във вторник. По думите му обаче, "маршрутът, методът и интензивността, използвани за постигане на тази цел, трябва и трябва да бъдат определени от нас самите и никога няма да бъдат повлияни от други".
Кери се съгласи САЩ да не се опитват да диктуват политиката на Китай. "Няма никой, към когото моят екип или друг друг да е реагирал с идеята, че по някакъв начин се намесва", каза той пред репортери. "Няма политика или идеология в това, което правим."
Кери се срещна и с китайския висш дипломат Ван И и премиера Ли Цян, както и с ветеран пратеник по климата Сие Женхуа в опит да възстанови доверието между двете страни преди срещата в Дубай.
Хан каза, че двете страни поддържат тясна комуникация и диалог относно климата от назначаването на Кери за пратеник. Той добави, че съвместно изявление, издадено от двете страни, е изпратило "положителен сигнал" към света.
Кери каза пред репортери по-рано, че разговорите в Пекин тази седмица са били конструктивни, но сложни, като двете страни все още се занимават с политически "външни фактори", включително Тайван. Въпреки това той описа настроението като "много, много позитивно".
shtimpo
на 20.07.2023 в 18:48:19 #1Алабализми. Никой още не е обяснил как точно човешката дейност причинява повишаване на общата глобална температура, нито как става тъй, че допринасяйки за 2% от 3% СО2 в атмосферата и климатът се влошава. Само пропаганда и “учените се съгласяват”, без обаче да предоставят списък с имена на “учените” и публикации с обяснения защо са на това мнение. А Джон Кери лети с частен самолет буквално всеки ден. Истински “спасител на климата”!