Китайското външно министерство категорично се противопоставя на "клеветническите" обвинения от страна на Съединените щати и други съюзници, които критикуват Китай за икономически шпионаж, настоявайки Вашингтон да оттегли обвиненията си, съобщава "Ройтерс".
САЩ трябва да оттеглят обвиненията срещу двама китайски граждани, Китай никога не е участвал или не е подкрепял каквото и да било кражба на търговски тайни и е подписал "строги правила" с Вашингтон, допълва министерството.
"Настояваме американската страна незабавно да коригира грешните си действия и да прекрати клеветните си твърдения, свързани с интернет сигурността", като Китай ще предприеме необходимите мерки, за да защити собствената си киберсигурност и интереси, коментира министерството.
Отдавна е всеизвестно, че американските правителствени агенции са проникнали и подслушат чуждестранни правителства, компании и отделни лица, добавя министерството.
"Американската страна, която оправя неоправдани критики към Китай в името на така нареченото "кибер кражба", обвинява другите, докато тя трябва да бъде обвинена и се самозаблуждава. Китай абсолютно не може да приеме това."
Прокурорите от САЩ обвиниха двама китайски граждани, свързани с разузнавателната служба на Министерството на държавната сигурност на Китай, по обвинения в кражба на поверителни данни от американски правителствени агенции и фирми от целия свят.
Прокурорите обвиниха Зу Хуа и Джанг Шилонг в хакерски атаки срещу американския флот, космическата агенция НАСА, отдела по енергетика и десетки компании. Операцията е насочена към интелектуалната собственост и корпоративните тайни, за да даде на китайските компании несправедливо конкурентно предимство, казаха те.
Двамата са членове на хакерска група, позната в общността за киберсигурност като APT 10, обясняват американските прокурори.
Китайското външно министерство съобщи, че Великобритания и други страни също отправят "клеветнически коментари", произтичащи от "скрити мотиви".
Говорителят на китайското външно министерство Хуа Чунинг отбелязва твърдението на IBM, че няма доказателства за компрометирани чувствителни данни.
Някои хора в Съединените щати редовно оклеветяват Китай, "може би си мислят, че ако повтарят една лъжа, то тя ще стане истината. Но искам да им кажа, че това все още е лъжа, дори да я повтарят 10 000 пъти", коментира Хуа Чунинг.