Китай е готов да намали ядрения си потенциал, но не трябва да се очаква Пекин да се присъедини към преговорите за разоръжаване между Москва и Вашингтон, обяви по време на конференция за неразпространение директора на департамента за контрол на оръжията на Министерството на външните работи на Китайската народна република Фу Цун, цитиран от ТАСС.
"Китай не се отказва да изпълни задълженията си, не се отклонява от отговорността. Готови сме да намалим ядрените арсенали до честни нива. Ако други държави запазят арсеналите си до нивото на Китай, ние сме готови да се присъединим към този процес", заяви дипломатът.
"Въпреки това е нереалистично да очакваме, че Китай ще се присъедини към тристранните преговори (с Русия и Съединените щати относно разоръжаването)", допълва той.
"САЩ вдигнаха много шум по отношение на тристранните преговори, но засега не са казали за какво искат да говорят в рамките на тристранния диалог", обяснява китайският дипломат.
Фу Цун коментира, че Китай и САЩ ще проведат двустранни консултации по ядрена безопасност след месец.
"През юли проведохме много важен диалог по въпросите на неразпространението в Пекин. Само след месец ще продължим да говорим със САЩ по въпросите на ядрената безопасност".
Фу Цун допълва, че Договорът за стратегически настъпателни оръжия (нов СТАРТ) между САЩ и Русия трябва да бъде разширен.
"Договорът за START-3 между САЩ и Русия трябва да бъде разширен" и трябва да се предприемат редица мерки за намаляване на риска от конфликти, по-специално САЩ трябва да спрат да разработват и разгръщат своята система за противоракетна отбрана.
Китайският дипломат изрази загриженост относно настоящата ситуация в областта на контрола над оръжията.
"Виждаме нарастващо съперничество. САЩ се стремят към военно превъзходство над Русия и Китай във всички области. Те се оттеглят от двустранните и многостранните споразумения за контрол на оръжията и неразпространение", каза той.
Фу Цун отбелязва, че ядрена война не трябва да се започва, нито може да се побеждава в нея - "Всеки трябва да разбере това".
През август държавният секретар Майкъл Помпео официално обяви оттеглянето на САЩ от Договора ИНФ и Вашингтон многократно отбеляза факта, че Китай не е част от това споразумение, като една от причините за неговото оттегляне.
Руското външно министерство също потвърди, че споразумението е прекратено на 2 август по инициатива на американската страна.
Китай се противопостави на оттеглянето на САЩ от руско-американския договор, призовавайки Белия дом да се върне към изпълнение на задълженията си. Вашингтон от своя страна многократно призовава за подготовка на споразумение, подобно на Договора ИНФ, но с участието на Китай.