Дългосрочните усилия на Китай за военна модернизация дават плодове, с поредица от подобрения за неговите военни кораби и военни самолети, които са в ход на фона на засилващото се напрежение в Индо-Тихия океан, особено в Тайванския пролив, коментира Ройтерс.

Китай показа 1100-киловатов турбовалов хеликоптерен двигател на хеликоптерно изложение в Тиендзин миналата седмица. Китайски военен експерт каза пред Ройтерс, че мощният двигател, показан за първи път, е ключов за развитието на средни и тежки хеликоптери в Китай.

Китай все още изостава в развитието на големи хеликоптери, които могат да носят повече оръжия и товари. Те биха могли също така да играят ключова роля при транспортирането на персонал и оборудване в сценарии на един военен конфликт.

Китай пусна по-голяма и по-усъвършенствана версия на най-голямата си фрегата в края на август, според доклади на държавни и хонконгски медии, които цитират експерти, според които новата фрегата тип 054B може да бъде оборудвана с интегрирана система за електрическо задвижване (IEP), по-усъвършенстван радар с по-добра способност за откриване и комбинирана дизелова и газова захранваща система, която я прави по-трудна за откриване.

Новата фрегата има водоизместимост от около 6000 метрични тона - с 2000 тона по-тежка от настоящата 054A. Освен това е оборудвана със 100-милиметрово основно оръдие, което заменя 76-милиметровото основно оръдие на 054A, според съобщения в медиите. Новият кораб е дълъг около 147 метра и широк 18 метра, докато 054A е дълъг 134,1 метра и широк 15,2 метра.

Тип 054B ще се движи по-бързо, ще стигне по-далеч и е по-труден за откриване, което го прави по-добър при задачи срещу подводници. Може да се използва като ескорт на самолетоносач.

Западни анализатори отбелязаха, че Китай изостава в борбата срещу подводниците, която е жизненоважна за защита на операциите на самолетоносачи на далечни разстояния.

Медиен доклад цитира китайски военен експерт, който казва, че новата фрегата може да служи като "мини разрушител".

Новата фрегата ще премине през морски изпитания след приключване на строителството. Два от корабите се оборудват в корабостроителници в Шанхай и Гуанджоу.

Китайски генерал призова за увеличаване на неконвенционалните способности в отбраната

Китайски генерал призова за увеличаване на неконвенционалните способности в отбраната

Съвременната война е хибридна

Китай провежда малки полетни изпитания за своя стелт изтребител J-20, оборудван с нови двигатели WS-15. През юли самолетът е летял с два от местните двигатели WS-15, съобщават медиите.

Новият двигател, който заменя по-стария WS-10C, има за цел да даде на J-20 повече тяга, по-висока скорост, способността да лети свръхзвуково, без да използва изгарящи гориво форсажи и по-дълъг обсег.

Това може да постави базите на САЩ в Южна Корея, Япония и Гуам в обсега на J-20, се казва в друг медиен доклад.

Очаква се да последват по-мащабни тестове.

Китай е във финалните етапи на подготовката на своя трети, но първи собствен самолетоносач - "Фуджиян" - за морски изпитания, ключова стъпка преди военният кораб да влезе в експлоатация.

Онлайн изображения на плавателния съд с конвенционален двигател в процес на изграждане, докато е акостирал в корабостроителница в Шанхай, показват, че строителните навеси над три коловоза на електромагнитната система за изстрелване на катапултни самолети - най-голямата характеристика на превозвача - бяха премахнати наскоро.

Това предполага, че самолетоносачът най-вероятно ще се присъедини към военноморския флот на Народната освободителна армия на Китай в рамките на две години, както е предвидено, се казва в медийна публикация този месец.

"Фуджиан" премина тестове за задвижване и изпитания за акостиране тази година; следващата стъпка ще бъдат морски изпитания.

Операциите на китайските самолетоносачи се наблюдават отблизо от регионалните военни, като някои военни аташета и анализатори отбелязват, че предстои да се извърви много работа в овладяването на сложните операции, необходими за защита на корабите далеч от брега.

Изображения онлайн и медийни доклади забелязват промени в производствения процес на китайския десантен кораб тип 075.

Китай има три такива кораба, считани за критични за евентуална атака на остров Тайван. Новият процес предполага, че военният кораб може да бъде модернизиран с интегрирано електрическо задвижване, същото като това на "Фуджиан", според медийна публикация, цитирана от експерт, което повишава възможностите му за въздушно нападение.

Китай стяга армията си за истинска война

Китай стяга армията си за истинска война

Разпореждане на Си Дзинпин