Китайски изтребители и военни кораби симулираха удари по Тайван, докато обграждаха острова по време на втория пореден ден военни учения, съобщава "Франс прес".

Военните маневри стартираха в отговор на срещата на президента на Тайван с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти в Калифорния.

Те бяха осъдени от Тайпе, а Вашингтон призова за сдържаност и предупреди, че "следи отблизо действията на Пекин".

С кодовото наименование "Съвместен меч", тридневната операция - която включва трениране на обкръжаване на Тайван - ще продължи до понеделник.

Във военните учения на Китай се включиха самолети, кораби и военнослужещи в "морските зони и въздушното пространство на Тайванския проток, край северните и южните брегове на острова и на изток от острова", докладва китайската армията в началото на маневрите.

С тридневни военни учения Китай мъсти на Тайван за визитата на Цай в САЩ

С тридневни военни учения Китай мъсти на Тайван за визитата на Цай в САЩ

Тайпе засече 42 китайски изтребителя и 8 кораба около територията си

Държавната телевизия CCTV съобщи днес, че ученията са "симулирали съвместни прецизни удари срещу ключови цели на остров Тайван и околните води", като допълни, че китайските сили "продължават да поддържат плътно обкръжаване на острова".

Посочва се, че военновъздушните сили са разположили десетки самолети, които да "прелетят във въздушното пространство на целта", а сухопътните сили са оттренирали "прецизни удари с множество цели".

Президентът на Тайван Цай Инуън незабавно осъди ученията, започнали след срещата ѝ с председателя на Камарата на представителите на САЩ.

На нея тя обеща да работи със "САЩ и други страни със сходно мислене" предвид "продължаващия авторитарен експанзионизъм".

След визитата на Макрон Китай показва мускули на Тайван

След визитата на Макрон Китай показва мускули на Тайван

Ескалация на напрежението

Очаква се ученията утре да включват тренировки по бойна стрелба край скалистия бряг на китайската провинция Фудзиен, на около 80 километра южно от островите Мацу в Тайван и на 186 километра от Тайпе.

"Тези операции служат като строго предупреждение срещу сговора между сепаратистките сили, стремящи се към "независимост на Тайван" и външните сили и срещу техните провокативни действия", подчерта Ши Ин, говорител на китайската армия.

Операциите са необходими за защита на националния суверенитет и териториалната цялост на Китай, допълни той.

Днес Министерството на отбраната на Тайван съобщи, че е засякло девет китайски военни кораба и 58 самолета около острова. В събота бяха проследени същия брой кораби, заедно с над 70 самолета.

Бившият тайвански президент: Тайван трябва да избират между мир и война

Бившият тайвански президент: Тайван трябва да избират между мир и война

Партията му ще заложи на мира на изборите през януари догодина