Китай в сряда обвини Конгреса на САЩ, че се намесва във вътрешните му работи, съобщи "Ройтерс".
Повод за това стана посещението на ръководител на базирана в Индия организация, известна като правителството в изгнание на Тибет.
Пенпа Церин от Централната тибетска администрация пристигна по-рано тази седмица, за да говори пред двупартийната Конгресно-изпълнителна комисия за Китай.
Той заяви, че Тибет умира от "бавна смърт" под китайско управление.
В отговор на искане за коментар, говорителят на китайското посолство във Вашингтон Лиу Пен каза: "Така нареченото "тибетско правителство в изгнание" е напълно сепаратистка политическа група и незаконна организация в пълно нарушение от конституцията и законите на Китай."
Лиу каза, че организацията отдавна се е опитвала да отдели Тибет от Китай.
"Поканата да говори на Конгреса беше намеса във вътрешните работи на Китай. Китай твърдо се противопоставя на това", каза той в изявление, изпратено по имейл. САЩ трябва да предприемат конкретни действия, за да изпълнят ангажимента си да признаят Тибет за част от Китай и да спрат да се намесват във вътрешните работи на Китай.
Обръщението във вторник беше първото пред Конгреса на заемащ тази лидерска позиция. Тя бе създадена през 2012 г., след като Далай Лама, 87-годишният духовен лидер на тибетците, се отказа от политическа власт в полза на организация, която можеше да го надживее.
Пекин обвини Далай Лама в подклаждане на сепаратизъм в Тибет и не признава CTA, която представлява около 100 000 тибетци в изгнание, живеещи в около 30 страни, включително Индия, Непал, Канада и Съединените щати.
Китай управлява Тибет от 1951 г., след като неговите военни поеха контрола. Според Пекин, това е било мирно освобождение. Китай твърди, че неговата намеса е сложила край на "изостаналото феодално крепостничество" и отрича да е извършил нередности.
Припомняме, че това не е единственият лидер, чиито връзки със САЩ в момента Китай не одобрява.
Китай по-рано днес заплаши с ответни мерки, ако президентът на Тайван Цай Инуън се срещне с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти по време на планираното си транзитно преминаване през Съединените щати следващия месец.
Според Пекин, всеки подобен ход би бил "провокация".
Китай, който счита демократично управлявания Тайван за своя територия, многократно е предупреждавал американски служители да не се срещат с Цай, тъй като гледа на това като на подкрепа за желанието на острова да бъде признат за самостоятелна държава.
През август миналата година Китай организира военни учения около Тайван, след като тогавашният председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посети Тайпе.
От своя страна тайванската армия съобщи, че е нащрек за всякакви действия от страна на Пекин, докато Цай е извън страната.
Отношенията между САЩ и Китай са на най-лошото си ниво от нормализирането на връзките през 70-те години на миналия век.
beyonder-realm
на 29.03.2023 в 22:08:54 #2Китай анексира Тибет с военни действия веднага след като САЩ им помогнаха да си върнат независимостта от ЯПония,по вреиме на втората световна и веднага си показаха хегемонията и империализма заедно с съветските братя по империализъм но иначе били благочестива жълта раса
beyonder-realm
на 29.03.2023 в 22:06:51 #1хаа