Китай ще интегрира приложенията за изкуствен интелект (AI) в преподаването, учебниците и училищната програма, докато се придвижва към основна реформа на образованието, съобщава Ройтерс.
Ходът, насочен към учениците и преподавателите в началното, средното и висшето ниво, идва в момент, когато втората по големина икономика в света се стреми да насърчи иновациите и да намери нови източници на растеж.
Насърчаването на изкуствения интелект би помогнало за култивирането на основните способности на учителите и учениците и би оформило основната конкурентоспособност на иновативните таланти, посочва министерството на образованието. Използването на изкуствен интелект също би довело до по-иновативни и предизвикателни дейности в клас, допълват от ведомството.
Наскоро китайските университети стартираха курсове за изкуствен интелект, след като стартъпът DeepSeek привлече глобалното внимание през януари с пускането на конкурентен модел на големи езици, по-евтин за разработване от колегите в САЩ.
През април Китай представи и първия си национален план за действие за постигане на "нация със силно образование" до 2035 г., целящ да използва ефективността на иновациите за постигане на целта.