Най-малко 19 души загинаха при въздушен удар срещу предполагаем бунтовнически лагер в колумбийската провинция Гуавиаре. Това предаде БиБиСи. Атаката е била насочена срещу дисидентска фракция на бунтовническата групировка ФАРК, занимаваща се с трафик на наркотици.

По-рано президентът Густаво Петро не бе склонен да използва въздушни удари срещу бунтовнически лагери, но след провала на мирните преговори с няколко от въоръжените групировки на Колумбия, той даде зелена светлина за военната офанзива. Ударът идва броени дни след като администрацията на Доналд Тръмп обвини Петро, ​​че е позволил разширяването на търговията с наркотици.

Колумбийският министър на отбраната Педро Санчес посочи, че президентът е разрешил въздушния удар, след като е узнал за непосредствената заплаха, която групата представлява за населението и силите за сигурност. По думите му лагерът принадлежи на членове на дисидентска група, водена от командир, известен с псевдонима Иван Мордиско.

Мордиско някога е бил част от Революционните въоръжени сили на Колумбия (ФАРК), но се е отделил от бунтовническата групировка, докато тя е преговаряла за мирно споразумение с правителството. Той е смятан за най-влиятелния дисидентски бунтовнически лидер в Колумбия, чиято група се занимава с незаконен добив и изнудване, както и с трафик на наркотици.

По време на военната операция силите за сигурност са задържали трима души и са освободили три деца, вербувани от групата.

Правителството обвинява групировката на Иван Мордиско за смъртоносната атаката срещу военен обект в град Кали през август.

18 души загинаха при взрив на кола бомба и атака с дрон над полицейски хеликоптер в Колумбия

18 души загинаха при взрив на кола бомба и атака с дрон над полицейски хеликоптер в Колумбия

Кметът на Кали обяви военно положение за третия по население град в страната