Днес е истoрически ден за албанците в Косово.

10 години след влизането на сръбските войски в областта, дошли да потушат размириците, провинцията се готви да провъзгласи смело своята независимост и да създаде нова държава в този ъгъл на Европа, дълго раздиран от кървави етнически конфликти, пише АП в свой материал.

Косово ще провъзгласи своята независимост без да отнася въпроса до ООН, а апелирайки САЩ и останалите страни от международната общност да го признаят директно.

Официално до този момент Косово оставаше територия, принадлежаща към Сърбия, въпреки че от края на войната през 1999 г. тя се управлява от адмистрация на ООН и НАТО.

Провинцията все още се намира под протекцията на 16 000 войници от мироопазващата мисия на ООН. 

Вчера ЕС взе решение и започна да подготвя полицейска и гражданска мисия, която до една седмица ще се разположи в Косово. Тя ще има за цел да подсигури мира в района и да подпомогне местните институции в работата им в пръвите дни на независимост.

Косово ще бъде независима и суверенна страна, а косовари и сърби могат да живеят като добри съседи в общия дом на Европейския съюз, уверява неведнъж премиерът Хашим Тачи. 

Днес се очаква в първите следобедни часове премиерът Хашим Тачи и президентът Сейдиу да провъзгласят официално отделянето на областта Косово от Сърбия.

Прищина се подготвя за официалната част от празненствата внимателно, като населението е предупредено да празника, по улиците и площадите да не се използват пиратки, фоейрверки и никакви огнестрелни оръжия.

Властите в Прищина са предвидили след пресконференциите тържествена част със заря и концерт в центъра на града.

Празнуването на предстоящата независимост започна още вчера, като по улиците на цялата област с развети знамена се движат с коли косовските албанци. Във всички градове се чува музика.

Провъзгласяването на независимост днес е финалът на дългогодишни преговори между Прищина и Белград под егидата на международната общност. Само за последната година косовските управници отлагаха три пъти отделянето на областта.

След като Демократическата партия на Хашим Тачи спечели изборите,  а той получи мандат и състави правителство, Косово по-твърдо се запъти към окончателното решение.

В последния си етап преговорите се провеждаха под наблюдението на "тройката", сформирана от представители на САЩ, Русия и ЕС. Пред два месеца те завършиха с поредния неуспех, като дори една част от западните страни обявиха, че преговорите са безрезултатни и е безсмислено да продължават.

Единствено Русия продължава да настоява за продължаване на разговорите между Прищина и Белград, за да се достигне до компромис.

Редица страни изразиха вече готовността си да признаят независимо Косово. Сред тях са Франция, Германия, САЩ, Словения и други.