Работата на всички банки в Казахстан е спряна, съобщи в четвъртък официалният представител на Националната банка на републиката Олжас Рамазанов.
"Агенцията за регулиране и развитие на финансовия пазар и Националната банка на Казахстан, като вземат предвид провеждането на антитерористични операции от правоприлагащите органи и като вземат предвид временните прекъсвания на интернета, както и за защита на здравето и живота на служителите на финансовите организации и потребителите на финансови услуги, информира за временно прекратяване на дейността на всички финансови организации", каза Рамазанов.
Всички административни сгради в столицата на Казахстан - Нур-Султан, са строго охранявани, съобщи в четвъртък казахстанската държавна телевизия "Хабар 24", която продължава да излъчва.
"Всички административни сгради на столицата на Казахстан са поставени под засилена охрана", съобщи държавната телевизия.
Според началника на полицията Ержан Саденов ситуацията в града е овладяна, но въпреки това се въвеждат редица ограничения и е засилена охраната на обществения ред.
Ержан Саденов призова столичани да не се подават на провокации и да запазят спокойствие.
Ситуацията в Казахстан ескалира на 2 януари, когато започнаха митинги в Жанаозен (град в Мангистауска област, в западната част на страната) срещу рязко повишаване на цените на втечнения газ.
След това те прераснаха в масови протести в цялата страна с икономически и политически искания. На 4 и 5 януари протестиращите се сблъскаха със служители по сигурността в Алма-Ати. На летището властите обявиха и антитерористична операция срещу "терористични банди", които са превзели и пет самолета, сред които има и чуждестранни.
Президентът Касим-Жомарт Токаев въведе извънредно положение за две седмици в областите Мангистау и Алмати, както и в Алмати и Нур-Султан, но няколко часа по-късно извънредното положение се разпростря върху цялата страна.
Президентът се обърна и за помощ към страните-членки на Организация на Договора за колективна сигурност (ОДКБ). А протестите не стихнаха, въпреки че правителството на Казахстан подаде оставка.
halo
на 06.01.2022 в 10:25:05 #4Даниле, в десетката!
Danil-Gan4ev
на 06.01.2022 в 09:11:47 #3Путя умува дали да прати миротворци и после да организира референдум за присъединяване към РФ. Веднъж се получи с Крим, що да не стане и с братята казахи
Кастело Белведере
на 06.01.2022 в 08:52:06 #2Втвърдяването на авторитарните режими е първият признак за наближаващия им край; процеси които наблюдаваме и в Русия; затова Кремъл трепери от кризата в Казахстан и мобилизира копейкинците си за езинформации за цветни революции, намеса на запада и прочие евтини глупости, на които и мужиците вече не вярват. Надигнат ли се тълпите режима няма спасение, освен да окъпе всичко в кръв и краят му да е още повече апокалиптичен.
ilian-mavrov
на 06.01.2022 в 07:44:37 #1Поредният опит за цветна революция. Май и този път няма да им се получи. Както казват едни живеещи по - на север: "ще поживеем, ще видим"!