Москва е готова да преговаря за Украйна, но с оглед на реалностите на земята и интересите на руската сигурност. Това заявява в интервю за ТАСС руският външен министър Сергей Лавров.

Пълният текст на интервюто ще бъде публикувано около 9 часа (бълг. време).

"Нашата позиция остава в сила: ние сме готови да се договорим, но да се договорим с оглед на реалностите, които сега се развиват на земята и с оглед на нашата позиция, която е добре известна на всички, с оглед на нашите интереси, интересите на нашата сигурност, интересите да не допуснем създаването на враждебен нацистки режим по границите на Русия, който открито е продекларирал целта за изтребване на целия руски в онези земи, които и в Крим, и в Новорусия са овладявани, уреждани и обитавани от руския народ в продължение на столетия", каза външният министър на Кремъл.

Лавров по-рано заяви, че колкото по-дълго Киев ще проточи преговорите с Москва, толкова по-трудно ще бъде да се преговаря по-късно. Според него първата стъпка за такива контакти трябва да бъде отмяната на указа на президента на Украйна Владимир Зеленски за забрана на диалога с Москва.

Първият въпрос, който се задава от ТАСС, е с тезата, че "вече е ясно, че т.нар. контранастъпление се е провалило" и че в западната преса все по-често се огласява тезата, че преговори са възможни още тази есен. Лавров обаче обяснява на журналистката, че това са всъщност проковативни слухове, с които Западът тества готовността на Русия да се съгласят с "неговите условия". В изказването си нито медията, нито Лавров посочват конкретно такова предложение от страна на западните сили да е направено.

Реално Русия не вижда условия за преговори, тъй като, както обяснява Лавров, предлаганото от Запада, е "примирие, почивка, временно прекратяване на огъня и никакви споразумения извън това", а през това време напомпване на Украйна с нови оръжия. "Логиката е същата както в случая с Минските споразумения", заключава Лавров.

Припомняме, Минските споразумения бяха сключено под егидата на Русия, но без нейно участие като ангажимент. Минските споразумения не изискват действия от страна на Русия, а предвиждат ангажименти от страна на Киев и сепаратистките движения в Източна Украйна.

"Те вече признаха, че никой няма да изпълнява Минските споразумения. Нито Германия, нито Франция, още по-малко Украйна. А и открито и Меркел, и Оланд, и Порошенко били признали, че тези споразумения са били необходими само за спечелване.

"Ако бяха спазили Минските споразумения, териториалната цялост на Украйна щеше да бъде осигурена", заявява Лавров. Припомняме, че точно това признание направиха не Меркел, Оланд и Порошенко, а самият руски президент Владимир Путин. Лавров обаче прехвърля отговорността за неспазването на тези споразумения върху западните държави, които "разрушили териториалната цялост на Украйна".

Външният министър на Руската федерация утвърждава, че Москва винаги е била готова за преговори - и по време на подготовката на Минските споразумения, така и през април 2022 г., когато всъщност Вашингтон и Лондов принудили Киев да оттегли предложения от него самия вариант. "Това вече е добре известно", заявява като факт Лавров и посочва, че президентът (Владимир Путин, бел.ред.) постоянно говорел за това.

Лваров представя като доказателство за добрата воля на Русия за преговори "предислоцирането на руските войски" по време на преговорите през април месец и спирането на бомбардировките/огъня по това време. Припомняме, че въпросното предислоциране на руската армия, за което говори Лавров е оттеглянето на руската колона от танкове от подстъпите на Киев, които затънаха и не успяха да осъществят блицкриг, както и че по време на преговорите в Турция Русия два пъти удари с крилати ракети не само столицата, но и други големи градове на Украйна.

Но Русия била излъгана и подведена. Затова и сега, макар и Москва пак да е готова за преговори, вече не може да става и дума за никакво примирие по тяхно време.

Освен това Лавров заявява, че не Москва не вижда никакви сериозни предложения от страна на Запада. Припомняме и че е имало посещения на африкански делегации, които се застъпиха за мирно уреждане, имало е и предложения от КНР, Бразилия и редица други страни, включително Лигата на арабските държави. И макар тези предложения да са били искрени и преди всичко с отчитане на първопричините за настоящата ситуация, Лавров заявява, че Западът всъщност не предлага нищо сериозно.