Президентът на Литва Гитанас Науседа критикува унгарския премиер Виктор Орбан за това, че се ръкува с руския президент Владимир Путин на фона на продължаващата инвазия в Украйна, пише "Политико"
"Наистина е... странно да видим, че започваме да флиртуваме с режим, който извършва... много жестоки зверства на територията на Украйна", каза Науседа при пристигането си на срещата на лидерите на ЕС в Брюксел. "Това изпраща много погрешно послание до ... международното общество, а също и до Украйна, която се бори за своята свобода", добави той.
Орбан си навлече остри укори от някои столици на ЕС, след като се ръкува с Путин на среща на върха в Китай миналата седмица, а след това удвои усилията си за поддържане на контакта с Русия.
"Той има право да не съжалява - но мисля, че е жалко", каза Науседа, аргументирайки се, че е важно "да продължим да подкрепяме Украйна дори въпреки факта, че имаме друга (геополитическа) гореща точка" в Близкия изток".
Поведението на Унгария, която все още възпрепятства отпускането на осмия транш от 500 милиона евро военна помощ за Украйна, се превръща във все по-голям проблем, каза естонският премиер Кая Калас пред репортери преди началото на срещата на върха на лидерите на ЕС.
"Това се превръща в проблем, с който трябва да се заемем", каза тя. Калас подчерта, че въпреки че различните мнения със сигурност са позволени, "Преди успявахме да запазим това единство - но става все по-трудно по отношение на Унгария, определено."
По въпроса за осмия транш, "нямаме наистина много силен инструмент за справяне с това", каза Калас. "Единственото нещо са, разбира се, средствата", добави тя, имайки предвид милиардите от кохезионните фондове, които ЕС задържа за Унгария.
Когато естонският министър-председател Кая Калас се срещне със словашкия си колега Роберт Фицо, смятан за друг възможен проруски евролидер, подобно на унгарския Виктор Орбан, тя няма да започне да му чете лекции за ценностите на ЕС, каза тя пред репортери преди началото на срещата.
Тя обясни, че това, което се казва извън стаята на лидерите, не представлява линията на страната вътре в стаята. "Няма да започна с лекцията", каза тя.
"Това, което съм виждал досега, е Европейският съвет, по отношение на Унгария например, но... в по-широк план, [е], че виждам различни лидери, които когато са пред журналистите казват едно нещо, но след това, след като ввлязат в стаята, те са съгласни с другите лидери. "Докато говорят грешни неща и правят правилните неща, мисля, че сме добре", каза тя.
Опако
на 27.10.2023 в 02:15:21 #7Не е струвала само 2600 жертви, слабоумник - руските катили им разкатаха икономиката и, въпреки че не бяха фалирали като Българиия, си бяха доста мизерн, всъщност, бяхха доста по-добре от България -- най беднаа не само в ЕС,, но и в СИВ!
ivan-koichev
на 26.10.2023 в 22:36:13 #6Агресията на СССР и Варшавския договор срещу Унгария струва на страната около 2 800 свидни жертви, а тази срещу Чехия около 71 жертви. Бълха ги ухапала спрямо днешния свят, макар че и една майка да разплачат си е голяма трагедия.
Justice for ALL
на 26.10.2023 в 22:06:31 #5Орбан прави това, което е от най-голям интерес за Унгария. Сигурен съм, че има едно, че и две наум за Путин, но в крайна сметак защитата на националните интереси на Унгария са над всичко, както трябва да е за всеки милеещ за отечеството си управляващ.
friend
на 26.10.2023 в 22:01:41 #4Унгарците и словаците забравиха 1956 и 1968г. Късата памет се заплаща....от народа, понякога и от управляващите, като в Румъния.
alabala654
на 26.10.2023 в 21:58:04 #3Забравили сте да споменете, че Унгария от много евтин ток и газ е с най-висока инфлация от целия ЕС Сигурно от много акъл
ivan-koichev
на 26.10.2023 в 21:54:42 #2До там ли я докарахме със световния правов ред, една пича въшка дето дръвчетата в градината ми са по стари от нея да нарежда на една друга държава какво да прави и какво да не прави?
psp_11
на 26.10.2023 в 19:36:43 #1Токът в Унгария е с 30% по-нисък от нашия. Природният газ е по-евтин 35%. Литва плаща 300% по-скъп ток от нас. Съвети от лузери не трябва да се вземат предвид.