Властите в Литва затвориха в петък още два гранични контролно-пропускателни пункта с Беларус, съобщава АФП.
Контролно-пропускателните пунктове "Медининкай" и "Шалчининкай" ще останат отворени, но достъпът за пешеходците и велосипедистите ще бъде спрян.
Причините за решението са опасения за сигурността, произтичащи от войната в Украйна и дейността на правителството в Минск.
Беларус е ключов съюзник на Русия.
"Предприехме стъпки за ограничаване на движението на хора, стоки и транспорт, като четири от шестте гранични контролно-пропускателни пункта с Беларус вече са затворени, заяви министърът на вътрешните работи Агне Билотайте пред АФП. Несигурното съседство с Русия, която започна военна агресия в Украйна, и нейният съюзник Беларус, чийто недемократичен режим използва мигрантите като инструмент за политически натиск срещу Литва, налагат предприемането на допълнителни мерки за сигурност."
Билотайте каза, че нейната страна, сега част от Европейския съюз (ЕС) и НАТО, е била "свидетел на засилена активност на беларуски и руски разузнавателни служби" на своя територия.
Литовските граничари съобщиха, че близо 390 000 граждани на Беларус са пресекли границата миналата година, около 50 процента повече, отколкото през 2022 г. Повечето от тези беларуси са имали документи за пътуване в ЕС, издадени от Полша, според граничните служители.
Припомняме, че балтийската държава, която приютява много беларуски опозиционни активисти и е твърд поддръжник на Украйна, затвори два пункта миналата година, след като издигна бариера по границата.
Връзките на Литва с Беларус бяха напрегнати от години, но се влошиха след президентските избори в Беларус през 2020 г., за които противниците казаха, че са манипулирани.
Оттогава Литва прие опозиционния лидер в изгнание Светлана Тихановская и други активисти, както и десетки хиляди други граждани на Беларус.
Миналата година литовското разузнаване предупреди, че членове на беларуската диаспора са вербувани от беларуското КГБ, докато пътуват между страните и в социалните медии.
През 2021 г. Литва, Латвия и Полша видяха безпрецедентен приток на нелегална миграция от Беларус, като хиляди хора - главно от Близкия изток и Африка - пресичаха границите им в Европейския съюз.
NaskoZashtoto
на 02.03.2024 в 11:41:48 #3Да, “ще живне континентът”… Само дето геологически Европа не е континент, а на практика полуостров от континента Евразия, което я прави бедна на някои ресурси, включително източници на енергия и “затварянето” на което трола се радва води до затваряне на някои предприятия в енергоемки отрасли или в отрасли зависещи от внасяни от “Северна Нигерия” ресурси. Това е и причината при наляти милиарди, програмата на Европейските комисари за производство на един милион снаряди годишно за Украйна да изостава с двеста хиляди. Чак до затънтената провинция, която две ние, се усеща как живнаха инфлацията и банковите лихви. Комай само банките и производителите на оръжие ще имат някаква полза от това “живване”, а местното население само ще плаща чужд масраф.
chafeto
на 02.03.2024 в 10:26:41 #2rosstrollnadzor Титаните от Литва. Икономически и военни. Затварянето на границите ще събори Русия, а Литва ще се изстреля в светлото бъдеще. Ти колко време още мислиш, че ще продължи тази истрична реторика в Европа? Явно не само, че не можеш да оцениш реално ситуацията, ами даже имаш и някакво усещане за непреходност. Чак да му дожалее на човек.
rosstrollnadzor
на 01.03.2024 в 21:06:43 #1Финландия затвори КПП-тата си със северна нигерия , сега и Литва ги затваря ... засипват се железници към/от рассийката , затвориха въздушният трафик , разрушават се пътища , затвориха пристанищата ... Спира се всякаква търговия поетапно ... Бутат се разни бутафорни паметници ... Най-после ще живне континента !!