В началото на войната с Украйна през февруари 2022 г. Военноморските сили (ВМС) на Русия запазиха свободата на маневриране в цялото Черно море, най-вече в северозападната му част. След успеха на Украйна, която използва асиметрични алтернативи на липсата на традиционен флот (различни управляеми ракети надводни дронове - безпилотни катери), руският Черноморски флот многократно е била принуждаван да преоцени готовността си за риск, пише в ежедневния доклад на разузнаването на британското министерство на отбраната, резюме от който е публикувано в социалната медия X, известна доскоро като Twitter..
Украйна продължава да отблъсква руската заплаха чрез комбинирани ударни действия на сушата и в морето, принуждавайки частите на Черноморския флот (ЧФ) да преместят основните си оперативни зони в Източно Черно море,
Продължаващите успехи на украинските атаки упорито притиска Черноморският флот с потопяването на корабите "Ивановец" и "Цезар Куников", довели до освобождаване от длъжност на втория командир на ЧФ от началото на войната.
Въпреки че Русия остава способна да нанася удари по Украйна с помощта на плавателни съдове в относителна безопасност в източната част на Черно море, става все по-очевидно, че заетата отбранителна позиция за смекчаване на последствията от украинските асиметрични действия в морската война не е достатъчно успешна.
На стратегическо ниво подходът на Украйна лиши Русия от възможността със своя флот да блокира морски търговски пътища. След разпадането на Черноморската зърнена сделка, инерцията на Украйна й позволи да доминира в западната част на Черно море. Това доведе до увеличаване на износа му през едностранния хуманитарен коридор, осигуряващ по-големи търговски обеми, отколкото при действието на зърнената сделка, достигайки предвоенните нива.
Военното разузнаване на британското министерство на отбраната представи през лятото анализ на действията на украинските въоръжени сили в Черно море и особено използването на надводни дронове за подкопаване на руската доминация в Черно море,
На 4 август 2023 г., припомнят разузнавачите, руският търговски танкер "Сиг" беше атакуван и изведен от строя в района на Керченския пролив, очевидно от безпилотен надводен кораб. Това се случи един ден след подобна атака срещу десантния кораб "Оленегорский горняк" и два дни след очевидно неуспешен опит за атака на руски патрулни катери, ескортиращи търговския кораб "Спарта IV".
Източник: Статистиката на Никита Муравьов / Фейсбук
Унищожени кораби на руския Черноморски флот