Няма да има война на беларуска територия в съвременни условия. В това се зарече президентът на Беларус Александър Лукашенко, цитиран от ТАСС.

Той отново увери, че Беларус не представлява заплаха за никоя държава и подчерта ангажимента на страната си към мира.

Въпреки че призна напрежението в региона, Лукашенко открои ролята на Беларус като миролюбива нация, която обаче е готова да се защити, ако това е необходимо.

Беларус няма да се намесва във вътрешните работи на своите съседи, категоричен бе той.

"Ние не кроим планове да се намесваме в живота ви (на други страни - б.р.). Желаем ви само добро, щастие и мир. Но този мир днес е толкова крехък, че едно невнимателно движение може да доведе до най-сериозни и непоправими последици. Не искаме нашата земя отново да се превърне в арена на военни действия, не искаме милиони наши граждани да бъдат убити", посочи Лукашенко по повод Деня на националното единство.

Беларус се готви за въоръжен конфликт

Беларус се готви за въоръжен конфликт

Министерството на извънредните ситуации завършва въоръжаването и военното обучение на персонала си

Той подчерта, че беларуският народ "не може да бъде агресор". В случай на агресия срещу Беларус обаче, страната нямало да "чертае червени, жълти, черни или сини линии".

"Тази линия е държавната граница! И ние имаме с какво да отговорим. Така че нека живеем в мир и приятелство, добри съседи", призова Лукашенко.

Той увери още, че Беларус не заплашва своите съседи нито с ядрени оръжия, нито с части на ЧВК "Вагнер".

Откакто Русия започна военната си операция в Украйна, Минск беше обвинен, че подкрепя Москва в конфликта.

Въпреки че не изпрати свои войски в Украйна, Лукашенко позволи на Москва да използва територията на Беларус за започване на своята инвазия в Украйна през февруари 2022 г.

Лукашенко: Призивите на Полша и Балтийските страни са глупави

Лукашенко: Призивите на Полша и Балтийските страни са глупави

Според него те нямат право да се оплакват докато имат "дори един чуждестранен военнослужещ" на своя територия

Оттогава Беларус и Русия проведоха множество съвместни военни учения, а през юни Лукашенко позволи страната му да бъде използвана като база за ядрените оръжия на Москва - ход, който беше остро разкритикуван от Запада.

Освен това беларуският лидер често се среща с руския президент Владимир Путин.

Русия и Беларус са свързани в т.нар. "съюзна държава", в която Москва е доминиращият играч.

Възприятието, че Лукашенко - парий на Запад, зависи от Путин за оцеляването си, засили страховете в Киев, че Путин ще го притисне да се присъедини към нова сухопътна офанзива и да отвори нов фронт във войната.

След разговори с партньорите от Латвия, Литва и Естония, на 28 август министърът на вътрешните работи на Полша Мариуш Камински поиска "Вагнер" да напусне Беларус незабавно и предупреди, че страната му и балтийските държави ще затворят всички гранични пунктове с Беларус в случай на сериозни инциденти.

Секретарят на Съвета за сигурност на Беларус Александър Волфович обаче отхвърли обвиненията, че след разполагането на подразделение на "Вагнер" на беларуска територия страната се е превърнала в заплаха за своите съседи.

Лукашенко заплаши с използване на ядрени оръжия, ако бъде изправен пред агресия

Лукашенко заплаши с използване на ядрени оръжия, ако бъде изправен пред агресия

Беларус защитавал Русия от удар в гръб от НАТО