Войната на Русия срещу Украйна може да завърши наравно. Това заяви беларуският президент Александър Лукашенко, цитиран от БелТа.
Той оприличи конфликта на футболен мач и заяви, че Киев не може да спечели войната.
"Украйна няма да спечели на бойното поле. Украинците и Западът осъзнават това. Така че трябва да се действа, за да има договорка, каза Лукашенко на конференция по сигурността в Минск. Ако стане незабавно, може да е равенство. Тук използвам спортен език", каза той.
Лукашенко, известен съюзник на Кремъл, не уточнява как може да бъде постигнато такова решение, но се позова на руско-украинските преговори, които се проведоха малко след началото на войната през 2022 г., допълва ДПА.
Москва представи преговорите през 2022 г. като почти постигнато споразумение, което предполага, че Украйна е приела неутрален статут. Това обаче би ограничило отбранителните способности на Украйна срещу Русия и въпросът с окупираните от Русия територии остава нерешен.
Руският външен министър Сергей Лавров повтори думите на Лукашенко, но заяви, че компромисът е неприемлив. Равенството не би защитило адекватно интересите на всички страни, каза той в Минск.
Прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков коментира статия на Financial Times, в която се твърди, че Русия води преговори с Украйна за спиране на ударите по енергийни обекти в двете страни. Песков нарече публикацията "неотговаряща на реалността".
"В момента има много фалшиви новини, които нямат нищо общо с реалността. Дори солидни издания не се свенят да публикуват такива материали," каза Песков, добавяйки, че тези новини се разпространяват дори от уважавани медии. На въпрос дали конкретно визира публикацията на Financial Times, Песков отговори утвърдително.
Вестник Financial Times писа по-рано, позовавайки се на добре осведомени източници, че Русия и Украйна, с посредничеството на Катар, са започнали "предварителни дискусии за преустановяване на ударите по енергийната инфраструктура на другата страна".
Дипломат, запознат с разговорите, ги описва като "много ранни разговори за потенциално възобновяване на нещо", пише изданието.
През август много западни медии съобщиха, че Русия и Украйна, също с посредничеството на Катар, обсъждат започването на разговори за преустановяване на ударите по енергийната инфраструктура - по електроцентралите в Украйна от руска страна и по петролната индустрия от украинска страна.
Според тези публикации Русия в крайна сметка е отказала да започне такива преговори след украинското нахлуване в Курската област.
Секретарят на Съвета за сигурност на Руската федерация Сергей Шойгу в интервю за държавния телевизионен канал "Россия-24" през септември каза, че преди украинската инвазия в Курска област Киев е предложил на Москва взаимен ангажимент двете страни да не нанася удари по енергийни съоръжения и редица други категории цели и се твърди, че Владимир Путин е приел това предложение.
По-рано през октомври, Лукашенко определи твърденията за севернокорейски войски, които са изпратени да се бият за Русия във войната с Украйна като "глупост", но все пак посочи, че ако това стане, "би било стъпка към ескалация на конфликта, ако въоръжените сили на която и да е страна, дори Беларус, са на линията на съприкосновение".
На въпроса дали руският президент Владимир Путин го е молил да предостави беларуски войски за войната на Кремъл в Украйна Лукашенко каза, че това никога не се е случвало: "Никога. Нито той, нито бившият министър на отбраната Сергей Шойгу, нито настоящият министър на отбраната Андрей Белоусов никога не са повдигали този въпрос.
Попитан за ролята, която Беларус изигра за офанзивата в Украйна, като позволи руските войски да минат през беларуска територия, Александър Лукашенко попита интервюиращия "откъде знаете, че съм дал разрешение за използване на беларуска територия?"