Ръководителят на ядрения наблюдател на ООН Рафаел Гроси ще посети през следващата седмица атомната електроцентрала в Курск, югозападна Русия, тъй като приема "много сериозно" риска съоръжението да бъде повредено при бойните действия в региона.
Гроси, генерален директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), заяви в интервю за Financial Times, че обектът в Курск е "технически в обхвата на артилерията" на украинските позиции.
"И тъй като има битка, аз съм много загрижен.", каза той.
Гроси ще разговаря с мениджърите и да събере доказателства. Той също така иска да оцени състоянието на външното електрозахранване и пътищата за достъп до централата, като отбеляза неотдавнашното украинско унищожаване на мостове през река Сейм в западната част на региона.
Украинските сили са напреднали до позиции на около 30 км от станцията, според военни анализатори и разузнаване с отворен код, поставяйки я в обсега на тяхната ракетна артилерия и доставени от Запада гаубици.
Киев каза малко за целите си за дръзкото нахлуване, освен създаването на буферна зона за защита на граничните региони и укрепването на позицията си за евентуални бъдещи мирни преговори.
Москва обвини Украйна, че се готви да атакува централата. Украински официални лица и командири не са дали индикации, че съоръжението е цел или че превземането му е цел на тяхната офанзива.
Атомната станция се намира на около 40 километра западно от Курск, град с население от 500 000 души. Има два действащи реактора, два изведени от експлоатация по-стари блокове и два частично построени.
Двата работещи реактора са с т. нар. дизайн RMBK, като този при Чернобилската катастрофа, и нямат защитен купол.
"Това е централа от типа на Чернобил", каза Гроси, като ядрото на реактора е "напълно открито". Посетих няколко от тях. Можете да се разходите наоколо и да видите горивните елементи, които се спускат, сякаш е спортна зала или нещо подобно", каза Гроси.
Близостта на обекта до боевете между руските и украинските войски е от "особена загриженост", добави той, поради двата напълно функциониращи реактора.
Запорожката атомна електроцентрала в югоизточна Украйна, превзета от руските сили скоро след началото на войната, също работеше по време на превземането ѝ, предизвиквайки широко разпространено безпокойство за безопасността, но оттогава беше поставена в режим на "студено спиране".
Москва превзе завода в Запорожие, въпреки че се съгласи с принципите на ООН, че ядрените станции никога не трябва да бъдат атакувани или окупирани с военни средства.
Станцията беше превзета с помощта на "Росатом", руският атомен енергиен оператор и строител на реактори, и беше окупирана от две години и половина.
След превземането му Русия и Украйна обвиняват всяка другата страна, че е ударила части от обекта с артилерия и дронове, последно на 18 август.
На въпрос дали посещението му в Курск е било по искане на Москва, Гроси отговори: "Предложих, ако искат да заема позиция, агенцията трябва да има достъп до завода. И ме поканиха."