Европа трябва да спре да бъде наивна, когато става въпрос за защита на своите интереси и да изгради свой собствен военен капацитет. За това настоя френският президент Еманюел Макрон, след като Гърция подписа споразумение за френски фрегати на стойност около 3 млрд. евро, информира "Ройтерс".
Франция беше потопена в безпрецедентна дипломатическа криза със САЩ, Австралия и Великобритания по-рано този месец заради тристранно споразумение в областта на сигурността, което разтрогна многомилиарден договор за подводници на Франция с Канбера.
Това предизвика сериозен размисъл в Париж във връзка с традиционните му съюзи. Говорейки за първи път по проблема, Макрон се възползва от възможността да настоява за по-голяма европейска автономия, след като Вашингтон все повече преориентира интересите си към Китай и Индо-Тихоокеанския регион.
"Европейците трябва да спрат да бъдат наивни. Когато сме под натиск от сили, които понякога се втвърдяват (тяхната позиция), ние трябва да реагираме и да покажем, че имаме силата и способността да се защитаваме. Не да ескалираме нещата, а да се защитаваме", подчерта Макрон на съвместна пресконференция с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис.
"Това не е алтернатива на алианса със САЩ. Това не е заместване, а да поемем отговорността на европейския стълб в рамките на НАТО и да направим изводите, че сме помолени да се погрижим за собствената си защита", изтъкна още френският държавен глава.
Съгласно днешното споразумение Атина се съгласи да купи три фрегати с възможност за закупуване на четвърта за около 3 млрд. евро, уточни източник от гръцко правителство.
Споразумението, част от по-широк стратегически пакт за сътрудничество във военната и отбранителната сфера, идва след като Атина вече поръча около 24 изтребителя "Рафал", произведени от френския военнопромишлен гигант Dassault тази година, което я прави първата страна от Европейския съюз, която купува изтребителя.
"Това ще ни обвърже за десетилетия", отбеляза Мицотакис и допълни: "Това отваря вратата за утрешната Европа, която е силна и автономна, способна да защитава своите интереси."
На въпрос дали тази сделка рискува да повиши напрежението в Източното Средиземноморие, Макрон отговори, че споразумението не е насочено конкретно към страна, а към Гърция, тъй като външната граница на Европейския съюз трябва да бъде защитена.
"Нямам усещането, че през лятото на 2020 г. тъкмо Гърция беше войнствена в Източното Средиземноморие", коментира Макрон, намеквайки за действията на Турция в региона.
"Като европейци, наш дълг е да проявим солидарност със страните членки. Легитимно е да се ангажираме да я оборудваме, за да може тя да гарантира териториалната си цялост и да се ангажираме да сътрудничим, за да я защитим в случай на прониквания, нападения или агресии", увери още френският президент.