Президентът на Франция Еманюел Макрон и германският канцлер Фридрих Мерц призоваха за отмяна на Директивата на ЕС за корпоративна устойчивост (CSDDD), насочена към налагане на етични стандарти върху глобалните вериги за доставки. Според тях мярката е прекалено бюрократична и вредна за европейския бизнес, предава "Ройтерс".

В изказване пред бизнес лидери във Версай в понеделник Макрон заяви, че "CSDDD и някои други разпоредби не просто трябва да бъдат отложени, а напълно премахнати". Той подчерта, че е в съгласие с Мерц, който по-рано този месец също призова за пълна отмяна на директивата при визита в Брюксел.

Инициативата на двамата лидери идва в момент, когато ЕС вече обмисля "опростяване" на регулациите, част от Зелената сделка. Директивата предвижда компаниите да следят своите доставчици за нарушения на човешките права и екологични норми, като предприемат действия при установени нередности. Много бизнеси я определят като прекомерно натоварваща.

В Европейския парламент също се засилват антизелените настроения. Европейската народна партия (ЕНП), най-голямата политическа група, вече блокира употребата на термина "Зелена сделка" в доклад за водите. Сред ключовите ѝ фигури са Мерц и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

ЕНП бяга от Зеления пакт - изтриват го от доклад на ЕП за водната устойчивост

ЕНП бяга от Зеления пакт - изтриват го от доклад на ЕП за водната устойчивост

Нов вятър в платната на Брюксел

Отмяната на директивата може да улесни и отношенията със САЩ. Администрацията на президента Доналд Тръмп я разглежда като нетарифна бариера, допринасяща за търговския дефицит на САЩ с ЕС. Изоставянето ѝ може да бъде представено като жест към Вашингтон.

Въпреки това, директивата остава разделителна тема в Германия, където коалиционното споразумение между ХДС и Социалдемократическата партия (СПД) предвижда запазване на CSDDD с минимална бюрокрация. Финансовият министър Ларс Клингбайл (СПД) настоява за спазване на договореното.

За да бъде отменена директивата, Макрон и Мерц трябва да убедят както Съвета на ЕС, така и Европейския парламент. Пълна подкрепа от центристките сили е малко вероятна, освен ако ЕНП не потърси съюз с крайнодесни групи - стъпка, която би нарушила неофициалната бариера срещу сътрудничество с крайната десница.

ЕС засилва санкциите върху Русия

ЕС засилва санкциите върху Русия

След като Тръмп информира европейските лидери за разговора си с Путин