Военните лидери на Мали, Буркина Фасо и Нигер подписаха в събота пакт за взаимна отбрана. Това съобщиха министерски делегации от трите държави от Сахел в столицата на Мали Бамако, цитирани от АФП.
Регионът Липтако-Гурма, където се срещат границите на Мали, Буркина Фасо и Нигер, е опустошен от джихадизъм през последните години.
"Този съюз ще бъде комбинация от военни и икономически мерки между трите страни, каза пред журналисти министърът на отбраната на Мали Абдулайе Диоп. Нашият приоритет е борбата с тероризма в трите страни.
Джихадисткият бунт, който избухна в северната част на Мали през 2012 г., се разпространи в Нигер и Буркина Фасо през 2015 г.
И трите страни са претърпели преврати от 2020 г. насам, като най-скоро това се случи в Нигер, където през юли войниците свалиха президента Мохамед Базум.
Западноафриканският регионален блок ECOWAS заплаши с военна намеса в Нигер заради преврата.
Мали и Буркина Фасо бързо отговориха, като казаха, че всяка подобна операция ще се счита за "обявяване на война" срещу тях.
Хартата, подписана в събота, задължава подписалите страни да си помагат взаимно - включително военно - в случай на нападение срещу някоя от тях.
"Всяка атака срещу суверенитета и териториалната цялост на една или повече договарящи се страни ще се счита за агресия срещу другите страни и ще следва помощ, включително с използване на въоръжена сила за възстановяване и гарантиране на сигурността", се посочва в него.
Той също така обвързва трите страни да работят за предотвратяване или уреждане на въоръжени бунтове.
Мали, в допълнение към битките с джихадистите, свързани с Ал Кайда и групировката "Ислямска държава", стана свидетел на възобновяване на военните действия от предимно туарегски въоръжени групировки през последната седмица.
Ескалацията рискува да подложи на изпитание вече разтегнатата армия, както и твърденията на хунтата, че успешно е променила тежката ситуация със сигурността.