Руските информационни канали продължават кампанията си след спирането на транзита на природен газ през Украйна от 1 януари.

След като държавната агенция ТАСС тази сутрин направи преглед на статистиката от последната година с утвърждението, че към края на 2024 г. Русия е доставила повече газ на Европа в сравнение с предишната година, руските медии разпространяват коментар на артистичния говорител на руското външно министерство Мария Захарова, която намира за уместно да заеме позиция в защита на интересите на европейците и да посочи виновниците - самите европейски власти - за техните страдания заради липсата на руски газ.

Прави впечатление, че всички публикации в руските медии спестяват информация за състоянието на самия руски пазар, където "Газпром" стана основната жертва на газовата война на Путин - миналата година монополистът се оказа нерентабилен за първи път от четвърт век, а приходите му в две последователни години намаляха с по над 25%. Загубите на руския монополист принудиха руските власти да разхлабят самоналожените ограничения за плащания, заради които и към България спряха предсрочно доставките още през 2022 г., за да постигнат реално заобикаляне на санкциите върху "Газпромбанк".

Медведев обяснява по Al Arabiya, че европейците мръзнат без руски газ

Медведев обяснява по Al Arabiya, че европейците мръзнат без руски газ

Според него, санкциите не се отразяват на руската икономика, но затова пък влияят пагубно на самите европейски страни

Прекратяването на доставките за Европа на конкурентоспособния и екологически чист руски газ заради спирането на транзита през Украйна отслабва икономическия потенциал на Европа, оказва негативно въздействие върху стандарта на живот на европейците, започва коментара си тази сутрин говорителят на руското МВнР Мария Захарова. 

Според нея "геополитическата основа на решението на киевския режим е видима", а основният бенефициент от преразпределението на енергийния пазар на Стария свят и главният спонсор на украинската криза са САЩ. Първата жертва на тяхната хищническа стратегия стана най-голямата европейска икономика - германската, продължава Захарова и припомня съдбата на двете тръби на "Северен поток".

"Сега други страни от преди икономически успешния и независим Европейски съюз ще трябва да платят цената си за американското покровителство", прогнозира още говорителят на руското външно и коментира със съчувствие към европейските граждани, посочвайки им виновниците за тяхното нещастие: "Отговорността за спирането на доставките на руски газ е изцяло на САЩ, на марионетния режим в Киев, както и на властите на европейските държави, които пожертваха благосъстоянието на своите граждани в името на финансовата подкрепа на американската икономика", подчерта Захарова.

Както се казва в коментара, "бихме искали да подчертаем, че властите в Киев решиха да спрат изпомпването на синьо гориво от Русия за жителите на европейските страни, въпреки че "Газпром" изпълнява договорните си задължения". В нито една от информациите, включително и в държавната ТАСС, не се посочва за кои точно договорни отношения става дума, след като договорът на "Газпром" с украинския доставчик "Нафтогаз" изтече с началото на тази година, а Украйна заяви намерението си да не го продължава още в началото на 2024 г. Също така няма информация "Газпром" или други руски институции да са правили сериозни постъпки това да стане с изключение на няколко изказвания на политическо ниво.

Путин: Украйна не иска, но Русия не се отказва да изнася газ за Европа

Путин: Украйна не иска, но Русия не се отказва да изнася газ за Европа

Политика на Кремъл

След прекратяването на доставките през Украйна единственият действащ в момента маршрут за износ на тръбен газ за Европа е "Турски поток" (у нас продължението му като "Балкански поток"), като на база него делът на руския газ на европейския пазар е намалял до между 5 - 7%. За сравнение през 2021 г., преди Кремъл да започне газова война срещу ЕС, той представляваше 45% от природния газ, който се ползва в Европа.

Също така прави впечателние, че държавната агенция ТАСС последователно и във всяка една своя публикация напомня за изказана готовност на Украйна да продължи доставките през своята газопреносна система по искане на ЕК, ако това не е руски газ обаче. Руският президент също е допуснал варианти за контракти чрез трети страни - турски, унгарски, словашки и азербайджански компании.

Великобритания удари със санкции руския втечнен газ

Великобритания удари със санкции руския втечнен газ

Мерки срещу руския енергиен сектор