Мигранти, блокирани в Беларус, са хвърляли камъни и клони по полските граничари и са използвали трупи, за да се опитат да съборят оградата от бодлива тел през нощта в нови опити да си проправят път към Европейския съюз, съобщиха властите във Варшава, цитирани от "Ройтерс".
ЕС вчера обвини Беларус в организирането на "хибридна атака" срещу Общността, като насърчава хиляди мигранти, бягащи от бедност и разкъсани от война райони, да се опитат да преминат в Полша, и се подготвя да наложи нови санкции на Минск.
Кризата предизвика нова конфронтация между Запада и Русия, която изпрати вчера два стратегически ядрени бомбардировача да патрулират въздушното пространство на Беларус в демонстрация на подкрепа за своя съюзник. Беларус уточни, че самолетите са провели учения за втори ден днес.
Кремъл увери, че Русия нямала нищо общо с напрежението по границата и предположи, че присъствието на тежко въоръжени хора от двете страни - очевидна препратка към беларуските и полските граничари - било източник на безпокойство. Перспективата за санкции срещу Беларус била "безумна идея", настояха още от Кремъл.
Хванати в капан между две граници, мигрантите издържаха на мразовито време в импровизирани лагери. Полша съобщи за най-малко седем смъртни случая на мигранти по време на продължилата месеци криза, а други мигранти изразиха страх, че ще умрат.
Никой от около 150 мигранти, събрали се близо до град Бяловежа, не е успял да наруши границата, увери говорителката на полската гранична полиция Евелина Шчепанска пред "Ройтерс", като уточни, че вчера е имало 468 опита за нелегално преминаване.
Съседна Литва, която подобно на Полша наложи извънредно положение на границата, също съобщи за нови опити за нарушаване на границата.
ЕС обвинява беларуския президент Александър Лукашенко, че е създал кризата с мигрантите в отмъщение за по-ранни санкции, след като автократът отприщи насилствени репресии срещу протестиращите против неговото управление през 2020 г.
Беларуските власти съобщиха, че повече от 2000 мигранти са били на границата. Лукашенко и Русия обвиниха ЕС за кризата с мигрантите и настояха, че ЕС не се придържал към собствените си хуманитарни ценности, като не позволява на мигрантите да преминат.
Големи групи хора, бягащи от конфликти и бедност в Близкия изток и другаде, започнаха да летят за Минск тази пролет. След това те пътуват до границите на членките на ЕС Полша, Литва или Латвия с такси, автобуси или коли, предоставени от трафиканти, и се опитват да преминат.
Полските власти уточняват, че броят на полетите до Беларус от Близкия изток се е увеличил драстично през последните месеци, като полският премиер призова ЕС да предприеме действия за спиране на потока от авиокомпании, превозващи мигранти до Минск.
Повечето мигранти използват туристически агенции в Близкия изток, които си партнират с беларуски компании, за да резервират туристически пакети, които обикновено включват виза, полет и настаняване.
Цената на цялото пътуване варира и може да достигне до около 14 000 долара. През октомври Минск ограничи броя на туристическите агенции в Беларус, на които им е разрешено да доставят туристически покани, а трафиканти, както и агенциите съобщиха за покачване на цените.