Китайското министерство на отбраната осъди годишния доклад на Министерството на отбраната на САЩ за Китай, заявявайки, че той изкривява политиката за сигурност и военната стратегия на страната, съобщава "Ройтерс".
През следващото десетилетие Китайската народна република бързо ще модернизира, диверсифицира и разшири ядрените си сили, каза Пентагонът в доклада си до Конгреса на САЩ и изложи националните амбиции на Китай, включително неговата отбранителна политика и военни стратегии.
Според Пентагона Китай има повече от 500 ядрени бойни глави и вероятно ще има повече от 1000 бойни глави до 2030 г. В доклада се казва още, че Китай ще използва нови реактори и съоръжения за преработка, за да произведе плутоний за своите ядрени оръжия, въпреки че страната публично е заявила, че технологиите са предназначени за мирни цели.
"Изразяваме нашето силно недоволство и решителна съпротива срещу този доклад", подчерта в изявление говорителят на китайското министерство на отбраната Ву Цян, добавяйки, че той "преувеличава и рекламира несъществуващата 'китайска военна заплаха'".
Ву каза, че развитието на въоръжените сили на Китай е насочено към ограничаване на заплахата от война, защита на собствената му сигурност и опазване на световния мир, както и че не е насочено срещу конкретна държава или цел.
Китай и Съединените щати наскоро си размениха критики относно проблемите на глобалната и националната сигурност, военните взаимодействия в Южнокитайско море и Тайван, който Китай претендира за своя собствена територия.
През 2022 г. Пентагонът заяви, че Китай е "засилил дипломатическия, политическия и военния натиск срещу Тайван".
"Така нареченият доклад за военната мощ на Китай, публикуван от Съединените щати, е пълен с всякакъв вид грешно съдържание, включително изявлението по въпроса с Тайван", каза говорител на китайската служба по въпросите на Тайван на брифинг за медиите днес.
Ву Цян нарече отношенията между военните важна част от китайско-американските отношения и обясни, че Китай "поддържа откровена и ефективна комуникация със Съединените щати чрез военна дипломация". Според него обаче трудностите и пречките пред отношенията между двете военни сили са създадени от САЩ.
"Съединените щати се преструват на объркани, докато правят неща, които вредят на интересите на сигурността на Китай, но в същото време крещят, че искат да управляват кризата и да засилят комуникацията", изтъкна Ву.
Последният обмен между двете страни идва дни преди Китай да бъде домакин на на 10-ия форум за регионална сигурност Xiangshan в Пекин от 29 до 31 октомври. Министерството на отбраната на САЩ ще изпрати делегация за участие в диалога.