Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис не закъсня с реакцията си и предупреди, че евроинтеграцията на Северна Македония е застрашена, ако бъде нарушавано Преспанското споразумение. Той използва Facebook, за да разпространи своето послание към Скопие.

Провокативният избор на новия президент на Северна Македония да наруши официалния текст на клетвата си и да нарече страната си с друго име е инициатива, незаконна и неприемлива. Акт, който нарушава Преспанското споразуменние и Конституцията на самата държава. По този начин тя минира и бъдещето на своята страна, както вече заявиха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.

Припомняме, че по време на клетвата си Силяновска-Давкова нарече страната си "Македония", а не използва конституционното име Северна Македония, което беше фиксирано съгласно Преспанското споразумение.

"Известно е, че като опозиция "Нова демокрация" гласува против Споразумението от 2019 г. Ние тогава предупредихме, всъщност, за проблемите, които биха възникнали от неговите неуспехи. Като правителство обаче уважихме гръцкия подпис под този международен договор, обвързващ за страната. За съжаление, скорошното развитие оправдава нашата твърдо предпазлива позиция," припомня Мицоаткис.

Гърция отхвърля маневри като тези, с които г-жа Силяновска встъпва в длъжност. Той я призовава да се върне към законовите си задължения и поведението, което произтича от нейната роля. "Недвусмислено заявяваме, че няма да приемаме подобни нарушения. И повтаряме, че всеки напредък в двустранните отношения, както и всяка стъпка на Скопие към Европа, зависи от искреното спазване на договореното. От правилното използване на конституционното име на съседната държава. И, разбира се, от избягване на предизвикателства," завършва Мицотакис.

Димитър Главчев сгълча РСМ за нарушение на договорките както с България, така и с ЕС

Димитър Главчев сгълча РСМ за нарушение на договорките както с България, така и с ЕС

Той напомня, че страната има задължения и отговорности като член на НАТО

Използването на името "Македония" предизвиква силна гръцка реакция, като Гърция обвинява северната си съседка в присвояване на част от историята си.

Десетилетният спор беше разрешен през 2018 г., когато двете страни подписаха споразумение и беше прието конституционното име "Северна Македония". Тогава Гърция оттегли възраженията си срещу присъединяването на Северна Македония към НАТО и кандидатстването за членство в ЕС.

Това споразумение беше подписано от лявоцентристкото правителство на Северна Македония, против волята на дясноцентристката опозиционна група ВМРО-ДПМНЕ, към която принадлежи Силяновска-Давкова. Опозицията спечели безпроблемно както президентските, така и парламентарните избори миналата седмица.

Румен Радев предупреди РСМ: Никакви договори няма да бъдат ревизирани

Румен Радев предупреди РСМ: Никакви договори няма да бъдат ревизирани

Договорите трябва да се изпълняват, отсича държавния глава