Китайският президент Си Дзинпин, индийският премиер Нарендра Моди и някои други лидери на БРИКС обсъдиха войната в Украйна с президента Владимир Путин, съобщава "Ройтерс".
Говорителят на Кремъл пък председателства голяма среща на върха, целяща да покаже, че опитите на Запада да изолира Русия са се провалили.
БРИКС - идея, измислена преди две десетилетия, за да опише нарастващото икономическо влияние на Китай и други големи нововъзникващи пазари - понастоящем е група, която съставлява 45% от населението на света и 35% от световната икономика.
Има обаче разделения и опасения сред нейните членове за това как толкова обширна групировка може да се разшири толкова бързо, като същевременно запази някакво чувство за геополитическа цел и постигне реални икономически резултати.
Путин, чиято администрация отхвърли обвиненията във военни престъпления срещу него като политически, откри срещата на върха днес, обявявайки, че над 30 държави са изразили интерес да се присъединят към групата. Той обаче подчерта, че е важно да се постигне баланс при всяко разширяване.
"Би било погрешно да пренебрегнем безпрецедентния интерес на страните от Глобалния Юг и Изток към укрепване на контактите с БРИКС", посочи Путин пред лидерите на БРИКС в Казан - руски град на брега на река Волга.
"В същото време е необходимо да се поддържа баланс и да се предотврати намаляването на ефективността на БРИКС", отбеляза той и добави, че групата ще обсъди и "острите регионални конфликти" - Близкия изток и Украйна.
Срещата на върха на БРИКС се провежда в момент, когато ръководителите на световните финанси се събират във Вашингтон на фона на двата конфликта, китайската икономика в застой и опасенията, че президентските избори в САЩ могат да предизвикат нови търговски битки.
Китай и Индия купуват около 90% от руския петрол - най-големият доход на Москва в чуждестранна валута. Русия е вторият по големина износител на петрол в света.
БРИКС
Акронимът БРИК е измислен през 2001 г. от тогавашния главен икономист на Goldman Sachs Джим О'Нийл в изследователска статия, която подчертава огромния потенциал за растеж на Бразилия, Русия, Индия и Китай през този век.
Русия, Индия и Китай започнаха да се срещат по-официално, като в крайна сметка присъединиха Бразилия, след това Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства. Саудитска Арабия все още не се е присъединила официално.
Повече от 20 лидери, включително китайският президент Си, индийският премиер Моди, президентът на Обединените арабски емирства шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян и президентът на Иран Масуд Пезешкиан присъстват на срещата на върха на БРИКС.
Помощникът по външната политика на Путин заяви, че по-нататъшното разширяване на групата ще трябва да вземе предвид определени критерии и че е договорен списък от 13 държави за възможно разширяване.
"Ще трябва да говорим с тях за степента им на готовност да се присъединят или към пълноправно членство в БРИКС, или под някаква подходяща форма", поясни Юрий Ушаков, цитиран от ТАСС.
Войната в Украйна обаче надвисва над срещата на върха в Казан.
ВОЙНА
Моди публично настоя пред Путин, че иска мир в Украйна. Си пък обсъди войната в Украйна при закрити врата с руския лидер.
Русия настъпва и контролира около една пета от Украйна, включително Крим, който тя анексира през 2014 г., около 80% от Донбас - зона за въглища и стомана, включваща Донецка и Луганска област, както и над 70% от Запорожка и Херсонска област.
Путин бе категоричен, че Москва няма да отстъпи четирите региона на Източна Украйна, които по негови думи сега са част от Русия, и че Москва иска нейните дългосрочни интереси в областта на сигурността да бъдат взети предвид в Европа.
Окончателното комюнике на БРИКС вероятно ще включва препратка към предложения от Китай и Бразилия за прекратяване на войната.
Двете страни се опитват в ООН да съберат подкрепа от развиващите се страни за примирие. Украйна заяви, че Пекин и Бразилия изпълняват предложенията на Москва.
Според Путин китайско-бразилските предложения могат да бъдат основа за прекратяване на войната. Той изпрати хиляди войници в Украйна през 2022 г. след осем години битки в Източна Украйна.
Украйна и Русия направиха отделни предложения за прекратяване на войната, които се различават значително едно от друго.