Повече от 100 севернокорейци са изчезнали, след като са били заловени от тайната полиция, докато са се опитвали да избягат от изолираната страна или дори за опит да се обадят на роднини в Южна Корея, съобщи в четвъртък базирана в Сеул правозащитна организация, цитирана от "Ройтерс".

Работната група за преходно правосъдие (TJWG) публикува доклад, в който подробно описва моделите на насилствени изчезвания чрез своето проучване, базирано на интервюта с 62 севернокорейци избягали в Южна Корея.

Десетки хиляди севернокорейци са дезертирали през десетилетията след края на Корейската война през 1953 г., като много от заловените или репатрираните са изпратени в затворнически лагери или други места за задържане, преди да бъдат освободени.

Групата идентифицира 113 души в 66 случая на изчезване. От 113, 80%, или 90, са арестувани в Северна Корея, а останалите в Китай или Русия, като около 30% са изчезнали, откакто лидерът Ким Чен Ун пое властта в края на 2011 г.

Почти 40% от тях са изчезнали, след като са били заловени при опит да избягат от страната, докато 26% са поели отговорност за престъплението на друг член на семейството. Близо 9% са обвинени, че поддържат връзка с хора в Южна Корея или други страни.

Повече от 81% са изчезнали, след като са били прехвърлени и задържани от Министерството на държавната сигурност (MSS), тайната полиция на Севера, известна като "bowibu", според доклада.

Докладът беше публикуван броени дни преди Съветът на ООН по правата на човека да издаде своя петгодишен универсален периодичен преглед на Северна Корея.

Организацията на обединените нации изчислява, че до 200 000 души са задържани в огромна мрежа от трудово-изправителни лагери, управлявани от MSS, много от тях по политически причини. В доклад на Комисията за разследване на ООН от 2014 г. се казва, че затворниците са били измъчвани, изнасилвани, принудителен труд, глад и друго нечовешко отношение.

Севернокорейски беглец открадна автобус и опита да се върне в КНДР

Севернокорейски беглец открадна автобус и опита да се върне в КНДР

След като не е успял да се приспособи към живота в Южна Корея

Пхенян отдавна заклейми дезертьорите като "човешка измет", а през последните няколко години Ким допълнително затегна граничния контрол.

Севернокорейската асоциация за изследване на правата на човека този месец отхвърли доклад на ООН за нарушенията на правата на човека, включително насилствени изчезвания, като ги нарече "измислици" и заговор на Запада за ескалиране на конфронтацията и опетняване на имиджа на страната.

Пекин отрече да има дезертьори от Северна Корея в Китай, вместо това ги описа като нелегални икономически мигранти.

Сеул налага нови ограничения върху износа на ракетни материали за Северна Корея

Сеул налага нови ограничения върху износа на ракетни материали за Северна Корея

Контролът върху износа ще обхване 15 артикула, които Северна Корея намира за трудно да произвежда сама