НАТО се подготвя да издаде първите си насоки за отбранителна промишленост по време на срещата във Вашингтон в сряда. Алиансът настоява страните членки да увеличат производството на оръжия и да се върнат към по-строга стандартизация на боеприпасите, за да осигурят оперативна съвместимост на снарядите на бойното поле, предава "Ройтерс".
"Украйна показа, че нашата стандартизация е добра на хартия, но не е толкова добра на полето", каза служител на НАТО, говорейки при условие за анонимност и имайки предвид боеприпаси като 155-милиметрови артилерийски снаряди, които не достигат в световен мащаб на фона на нарастващото търсене, предизвикано от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г.
Докато НАТО налага стандарти за патрони за малки оръжия като автомати, позволявайки на съюзниците да използват боеприпасите на другите, това не е толкова лесно за артилерийските снаряди.
Въпреки че има стандарт на НАТО за артилерийски боеприпаси, прилагането му е доброволно и липсата на съответствие разпокъсва пазара и възпрепятства потока от доставки.
Четиринадесет държави от НАТО си запазват правото да се отклоняват от стандарта, което означава, че има различни видове боеприпаси от 155 милиметра.
Различните боеприпаси все още могат да се използват във всички гаубици, като операторите трябва да въведат спецификацията на снарядите, когато ги зареждат в оръжието, или рискуват да пропуснат целите си с до 50 или 60 метра (160 до 196 фута), според артилерийски експерти.
Спецификациите са регистрирани в таблици, които операторите използват, но служители казват, че компаниите понякога не предоставят всички необходими данни - нещо, което НАТО цели да промени.
Все пак НАТО може да срещне съпротива от страна на производителите на боеприпаси, тъй като подобен ход може да повиши конкуренцията и да понижи цените.
С оглед на увеличаването на производството на оръжие, особено за "боеприпаси с решаващо значение за битка" като артилерийски снаряди и ракети за противовъздушна отбрана, лидерите ще се съгласят да докладват на НАТО ежегодно как възнамеряват да постигнат отбранителните цели на Алианса и как се стремят да увеличат производството на оръжия, каза служителят.
Западните страни са затруднени в запълването на собствените си армейски запаси, често пренебрегвани от края на Студената война, като същевременно доставят на Украйна необходимите й оръжия.
Съюзниците от НАТО са увеличили производството на боеприпаси от 2022 г. насам, от около 100 000 артилерийски снаряда преди войната до около два милиона снаряда тази година и около три милиона снаряда, очаквани през 2025 г., според официалния представител.